Uzmanlara Göre Dijital Asistanlara Karşı Kibar Olmalıyız

ABD’deki Brigham Young Üniversitesi’nden uzmanlar Siri, Alexa ve Google Asistan üzere sanal asistanlara kullanılan lisanla ilgili bir çalışma gerçekleştirdi. Uzmanlar, bu asistanları buyruk kipiyle kullanmanın çocuklar ve yetişkin beşerler üzerindeki tesirlerini inceledi.

Meksika’da düzenlenen Bilgi Sistemleri Konferansı’nda bu araştırmanın sonuçları iştirakçilere sunuldu. Araştırmanın sonuçlarına nazaran, dijital asistanlara kaba davranmanın ve teşekkür etmemenin yetişkinlerin toplumsal yaşantıları üzerinde rastgele bir olumsuz tesiri bulunmuyor. Fakat bu durum çocuklarda olumsuz sonuçlar doğruyor. Dijital asistanına kaba lisan kullanan yetişkin beşerler, hayatlarının geri kalanında daha az kibar hale gelmezken çocuklar, bu kaba tutumları hayatlarının kalanında devam ettirebiliyorlar.

Kullanılan dil

ABD’de gerçekleştirilen araştırmada toplam 274 yetişkin beşerle çalışıldı ve dijital asistanları kaba lisanla kullanmanın yetişkinleri “henüz” kabalaştırmadığı keşfedildi. Lakin araştırmacılar Siri, Alexa ve Google Asistan üzere sanal asistanları kaba lisanla komut yağmuruna tutan çocukların bir gün yetişkin olacağını ve bu çocukların teşekkür etmeyi bilmeyecekleri konusunda yetişkinleri uyardı.

Yetişkinler ve çocuklarda sonuçların farklı olmasının sebebi ise çocukların, dijital asistanlara kimlik yüklemeye çalışmakta yetişkinlere nazaran daha meyilli olmasından kaynaklı. Yetişkin beşerler, talimat verdikleri asistanın yalnızca bir uygulama olduğunun farkında. Natürel üreticiler de bunun farkına varmış olmalılar ki yeni eserlerinde çocuklara teşekkür etme ve hoş kelam söyleme özellikleri koyuyorlar.

Başa dön tuşu