Google, Tıbbi Kayıtlar

Google, sıhhat alanında çalışmalar yapmak için yeni bir ünite oluşturmuştu. Bu ünitenin tam olarak neler yapacağı açıklanmamıştı. Ama yeni yaptıkları açıklamarla birlikte Sağlık Birimi'nin ne üzerine çalışacağı daha ayrıntılı bir formda ortaya çıktı. Google Health'in lideri olan David Feinberg ve CNBC kaynakları grupla ilgili ayrıntıları ortaya çıkarttı.

Feinberg'in açıklamaları hekimleri şaşırtacak bilgiler içeriyor. Ortaya çıkartmayı düşündükleri bir arama motoru sayesinde sıhhat alanında yapılabilecek araştırmalar artık hem daha süratli hem de daha kolay bir hale gelecek. Birebir web araması yapar üzere tıbbi kaynakların da araştırması yeni bir arama çubuğu ile yapılabilecek. Örneğin 87 yaşındaki bir hastaya dair bilgilere ulaşılmak istendiği vakit, arama çubuğuna “87” yazarak arama yapıp birtakım bilgilere erişebilmek mümkün olacak.

Kesin olarak gelecek mi?

Google çalışanlarından biri Uçuşlar benzeri bir sıhhat alanında arama yapma özelliğinin geleceği iddiasında bulundu. Bununla birlikte sağlam bilgilere ulaşmak için olağan ağda arama yapıp vakit kaybetmenize gerek kalmayacak. Lakin bu özelliğin gelip gelmeyeceği şu an kesin değil. Hala fikir evresinde olduğu biliniyor. CNBC çalışanlarından biri Google'ın Sıhhat Birimi'nin özelleştirilmiş sıhhat aramaları ile ilgili çalışmalar yaptığının kesin olmadığını sav etti. Ayrıyeten Google bu özelliği getirecek olursa, sıhhat alanında yapılan araştırmalardaki reklamları kaldırması gerekebilir. 

Sonuç ne olursa olsun Feinberg ve grubunun işin perde gerisiyle epeyce meşgul olduğu görülebiliyor. Ayrıyeten bazı CNBC kaynakları da Google'ın ve YouTube'un aşı yaptırmayı önlemek için başlatılan hareketleri şuurlu olarak kullanıcılara göstermeyerek sıhhatle ilgili çalışmalar için köprü oluşturduğunu argüman ediyor. Şu anda ise arama çubuğu ile ilgili kesin bir bilgi bulunmuyor. Hatta takımın Google Health'in ve kullanıcıların genel sıhhat hizmetlerini daha yeterli hale getirmekle fazla meşgul oldukları düşünülüyor.

Başa dön tuşu