İddia: Twitter, Kullanıcı Adlarını Parayla Satmayı Planlıyor

28 Ekim’den bu yana Elon Musk’ın idaresinde olan Twitter, pek çok değişikliğe ve radikal karara konut sahipliği yapmıştı. Aralık ayında yıllardır paylaşım yahut giriş yapılmayan 1,5 milyar hesabın kullanıcı ismini boşa çıkaracağını açıklayan platformun bu kullanıcı isimleriyle ne yapmayı planladığı ortaya çıktı.

1,5 milyar hesabın kapatılması, kullanıcı adlarının tekrar öbürleri tarafından alınabilir olmasını sağlayacak. Twitter’ın bu ‘temizliği’ ne vakit yapacağına dair hala kesin bir açıklaması yokken bugün, birtakım planlar ortaya çıktı.

Boşa çıkan kullanıcı isimleri satılacakmış:

  • Elon Musk’ın 9 Aralık’taki duyurusu: “Twitter yakında 1,5 milyar hesabın isim alanını boşaltmaya başlayacak.”

The New York Times tarafından paylaşılan bilgilere nazaran Musk idaresi, Twitter’a ekstra gelir sağlamak için kullanıcı ismi satmayı düşünüyordu. Üstelik fikir, 1,5 milyar kullanıcı isminin boşa çıkacağının duyurulduğu aralık ayına dayanıyordu.

Bu kullanıcı isimlerinin satışı ise çevrimiçi açık artırma yoluyla olacaktı. Twitter’ın kelam konusu planı gerçeğe dönüştürüp dönüştürmeyeceği bilinmezken, şirketten argümanlar hakkında resmi bir açıklama gelmedi.

Benzer bir fikir, Elon Musk’ın duyuru yaptığı gün öteki bir baştan da çıkmıştı:

“Twitter Spaces’ta birinci 100 kullanıcı isminin canlı bir müzayedesi şahane olurdu.”

Başa dön tuşu