Instagram bomba özelliğini açıkladı! Artık daha güvenli!

Dünyanın en çok kullanılan toplumsal medya ağlarından biri olan Instagram, yeni bir özelliği daha kullanıma sunduğunun muştusunu verdi. Artık kullanıcılar Instagram’da kendilerini takip etmeyen şahısların DM ve yorumlarını sınırlayabilecekler.

Instagram bomba özelliğini açıkladı! Artık daha güvenli!

Özellikle de futbolseverlerin hatırlayacağı üzere, kimi siyahi futbol yıldızlarının İngiltere’de düzenlenen Euro 2020 finalini kaybetmesinin akabinde, ırkçı iletilere maruz kalmaları epeyce konuşulmuştu. Instagram, günümüzde bu ve gibisi olayların tekrarlanmaması için yeni bir özelliğini kullanıma sunulduğunu duyurdu.

Bu özelliğin kullanıma sunulmasının akabinde, kullanıcılar kendilerini takip etmeyen ya da yakın vakit içinde kendisini takibe almış olan şahısların yorum yapmasını yahut DM göndermesi sınırlanmış oldu.

Instagram, geçtiğimiz Nisan ayında tekrar insanların rahatsız edici sözler, sözler ve emojiler içeren DM’leri otomatik olarak filtrelemesini sağlayan farklı bir özellik daha kullanıma sunmuştu.

Kısacası Instagram’ın bu özellik ile yapmak istediği temel şey, kullanıcılar için muhakkak hudutlar çizerek, bir nebze de olsa platformun makûs gayeli kullanımını engellemek. Instagram’ın bu yeni özelliği, bugün prestiji ile global olarak herkes tarafından kullanılabilir duruma getirildiğini de ayrıyeten belirtelim.

Bu ortada doğal olarak kimi kullanıcılar, ”yorumları yahut DM’leri büsbütün kapatarak kendi tahlilimi kendim sağlayabilirim zaten” diye düşünebilirler. Fakat bu tahlil, kullanıcıların olumlu bir biçimde etkileşim kurma mümkünlüğünü büsbütün ortadan kaldırıyor. Dolayısı ile Instagram’ın bu yeni özelliği ikinci bir alternatif daha sunmuş oluyor.

Başa dön tuşu