Instagram hesabınızı çalınmadan korumanın kesin yolu bulundu

Bugünden itibaren Instagram, güvenlik özelliklerine eklemeler yapmaya başlıyor. Artık daha evvel bir hacker tarafından hücuma uğramış hesaplar daha fazla güvenlik tedbiri alacak.

“Güvenlik Kontrolü” olarak isimlendirilen araç, hesabınızı kurtarmanız gerektiğinde sizden birtakım isteklerde bulunacak. Bu istekler, son oturum açma aktifliğini denetim etmek, profil bilgilerinizi gözden geçirmek ve bağlantı bilgilerinizi güncellemek üzere sizin bilebileceğiniz şeyler olacak. Ayrıyeten hackerlardan korunmak için hesap sahiplerine birtakım tekliflerde de bulunacak. Bilhassa, güvenliğe odaklanan bu özelliğin önermeyeceği bir şey, hesabınıza iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) eklemek.

Şirketin güvenlik manasında yenilikleri burada da son bulmuyor. Bu cephede şirket, önümüzdeki birkaç hafta içinde kimi ülkelerdeki şahısların hesaplarını doğrulamak için WhatsApp numaralarını kullanmalarına müsaade vermeye de başlayacak. WhatsApp entegrasyonu, Instagram’ın mevcut SMS kimlik doğrulama özelliğine benziyor. Hesabınıza her giriş yapmaya çalıştığınızda, WhatsApp üzerinden size ayarlanan altı haneli kodu girmeniz gerekecek. Her seferinde kod girmek pek kullanışlı olmasa da müdafaa manasında önemli bir adım diyebiliriz.

Aynı blog gönderisinde Instagram, son aylarda, hesap şifreleri üzere hassas bilgileri ele geçirmeye çalışan makus niyetli şahısların sayısında bir artış görüldüğünü belirtiyor.

Instagram size ileti atan hackerlara karşı da dikkatli olmanızı söylüyor

Bazı hackerlar, “Size hesabınızın yasaklanma riski altında olduğunu, fikri mülkiyetle ilgili politikalarımızı ihlal ettiğinizi yahut fotoğraflarınızın öbür bir yerde paylaşıldığını söyleyebilirler” . “Bu bildiriler çoklukla dolandırıcılık hedeflidir ve politikalarımızı ihlal eder.” Instagram, hesabınızla ilgili olarak sizinle bağlantıya geçmesi gerekirse size direkt bildiri göndermez. Bunun yerine, uygulamanın ayarlar menüsünde bulunan “Instagram’dan E-postalar” sekmesinde şirketten gelen mailleri bulabilirsiniz.

Başa dön tuşu