Eskiden Çok Popüler Olsalar da Artık Unutulan Siteler

Akıllı telefon ve internet kullanımı, bundan 15 yıl evvel bu kadar yaygın değildi. Pek çok kişi akıllı telefon bile kullanmıyor, SMS ile haberleşme bölümü tam gaz devam ediyordu. İnternete erişim imkanı olan kullanıcılarsa vakitlerinin büyük bir kısmını ortak mecralarda geçiriyorlardı.

Şimdi sizlerle bir zaman seyahatine çıkacağız. Bir periyotlar herkesin bildiği lakin şimdilerde unutulmuş olan yahut eski popülaritesini yitiren internet sitelerine yakından bakacağız.

Eskiden herkesin kullandığı fakat şimdilerde unutulmaya yüz tutan yahut büsbütün kapanan internet siteleri:

grafi2000“, 2000’li yılların başında bugünkü göğüs kavramının temellerini atıyordu. Hepimizin bildiği “Noel Dayı”, grafi 2000’in en tanınan içerikleri ortasındaydı.

Grafi2000 takımı, şimdilerde çeşitli içerikler için çalışmalarını sürdürüyorlar. Çok hoş çalışmalar yapıyor olsa da hiçbir çalışma, eskiler kadar dokunmuyor.

Noel Dayı serisinden bir görüntü:

Spotify, YouTube ve Apple Music üzere hizmetlerin olmadığı yıllarda “myspace” vardı. Toplumsal medya anlayışını müzikle birleştiren platform, o yıllarda rakipsizdi…

Şimdilerde ise myspace’in esamesi bile okunmuyor.

Tinder’ın olmadığı periyotlarda “yonja” vardı. Dünyanın en tanınan arkadaşlık platformlarından bir tanesi olan yonja, milyonları bir ortaya getiriyordu.

Facebook, Instagram ve Snapchat üzere platformlar arkadaşlık sitelerine olan ilgiyi azalttı. Bu durumdan en çok etkilenen arkadaşlık sitesi ise Yonja oldu. Yonja gibisi hi5 da rakibi ile tıpkı mukadderatı paylaştı.

Caps ve göğüs akımlarının tümünü unutun. Bundan 10-15 yıl evvel bobiler.org vardı. İnternet tarihinin en yeterli editlerini bulabileceğiniz mecralardan bir tanesiydi. 

Ancak yıllar geçtikçe sitenin popülaritesinde düşüş yaşandı. Yaşadığı sıkıntıları aşamayan platform, 2021 yılında yayın hayatını durdurma kararı aldı. 

2000-2010’lu yıllarda internetin yaygın olmaması, en çok da MP3 player kullanıcılarını etkilerdi. Zira müziğe ulaşmak çok zordu. “Forumezi”, yeni albümleri çıktığı gün yayınlar, insanların indirme yapmasına imkan tanırdı.

 

“Çek Git Bebeğim”, “Hayalet Sevgilim” üzere müziklerin tamamı, Forumezi’den indirilebilirdi. Korsan kullanıma yönelik adımlar, Forumezi için de sonu getirmiş oldu.

Hacker olmanın değil, hacker olmaya çalışmanın prim yaptığı yılları yaşadık. İşte o devirlerin vazgeçilmesi “wardom”du. Hack dünyasına dair bilgiler wardom’dan sorulurdu.

Artık eskisi kadar popüler olmayan foruma girdiğimizde, Onlyfans’in neden kapatılmadığına ait tartışmalar yapıldığına şahitlik ediyoruz.

Türkiye’deki en eski görüntü paylaşım platformlarından bir tanesi “Alkışlarla Yaşıyorum”du. En âlâ görüntüler bu platformda paylaşılırdı. Toplumsal ağlar, Alkışlarla Yaşıyorum’dan servis edilen görüntülerle dolup taşardı.

bobiler.org ile birebir bahtı yaşayan Alkışlarla Yaşıyorum, 2020 yılında kapandı ve tarihin tozlu raflarına gömüldü…

Crack’li yazılımlar, sinemalar, işletim sistemleri, müzik ve dahası. Aklınıza gelen her türlü belgenin barındırıldığı ortam “Rapidshare“dı. 

Google’a benzeri bir arayüz sunan Rapidshare’da hakikat arama yaparsanız, aradığınız her ne ise mutlaka bulurdunuz. Platform şimdilerde bulut depolama hizmeti olarak hizmet veriyor.

2010 yılında toplumsal medya platformlarının kurallarını baştan yazan bir mecra kuruldu. İnsanların birbirlerine açıktan yahut anonim olarak soru sordukları “ask.fm“den bahsediyoruz.

İnsanlar buradaki hesaplarını Facebook, Twitter yahut Google ile bağlar, o platformlara irtibatlar da verirlerdi.

Birilerini seven beşerler, “antoloji“de toplaşır, yazdıkları şiir ve öyküleri paylaşırlardı.

Antoloji hala aktif olarak kullanılıyor ancak eski popülaritesini yitirmiş durumda.

Netflix ve Disney+ üzere platformların olmadığı devirlerde sinema indirme siteleri çok meşhurdu. Lakin bu kere de seslendirme sorunu yaşardık zira Türkçe dublaj üretimlerin sayısı azdı. “divxplanet”, eksiksiz bir alt yazı bulma mecrasıydı.

Geçtiğimiz periyotlarda bir karar alan platform, hizmetlerini resmen sonlandırdı.

Bugün 30’lu yaşlarında olan tüm oyunseverler, “KralOyun“u kesinlikle bilirler. Binlerce küçük oyunu barındıran internet sitesi, bilgisayarların düzgün olmadığı periyotta oyun gereksinimini gidermek için birebirdi.

KralOyun hala etkin olarak kullanılabilen bir internet sitesi. Lakin içindeki oyunların yüzüne bakılır mı? 2023 yılında pek de mümkün değil

Bonus olarak da bazı uygulamaları hatırlayalım:

Bonus 1: Milyonların unutamadığı MSN! Sosyal medya ve mesajlaşmayı bir ortada bulunduran yazılım, “Ne Dinliyorum?” özelliği ile aşk acısının da mutluluğun da paylaşıldığı bir yerdi. Emoji, sticker ve toplumsal medyaya dair aklınıza gelen ne varsa MSN’de mevcuttu.

MSN periyodu hoş günlerdi. Birbirimize titreşim atar, imajlı görüşme yapabilirdik…

Bonus 2: LimeWire isimli uygulama ile müzik indirmeye çalışırdık. Lakin MP3 ismi altında yapılan paylaşımlardan genelde pornografik imgeler yer alırdı.

LimeWire, 20 yıllık ortadan sonra NFT pazarı olarak tekrar hizmet vereceğini açıkladı. Belge indirme özelliği ise büsbütün iptal edildi.

Bonus 3: Winamp, özellikle de Windows XP devrinin parlayan yıldızıydı. İndirmeyi başardığımız müzikleri Winamp’ta dinler, çalma listeleri oluştururduk. Kendine has animasyonlar sunan Winamp, bugün hizmet veren pek çok yazılımdan daha yeterli çalışırdı.

Winamp’ı tekrar hayata döndürmek için çalışmalar sürüyor. Fakat bunların bir tesiri olur mu? Artık pek de mümkün değil üzere görünüyor…

Peki sizin hatırladığınız internet siteleri hangileri?

Başa dön tuşu