Instagram Reels için kritik kararı verdi

Bu, hesabınız herkese açıksa, herkesin görüntünüzü keşfedebileceği ve kendi Reels’ini oluşturmak için özgün sesinizi kullanabileceği manasına geliyor. Profiliniz kapalıysa sırf arkadaşlarınız görüntünüzü görebilir, lakin öteki kullanıcılar yeniden de Reels’inizle bir remiks oluşturabilir yahut bunu remikslerinin bir kesimi olarak indirebilir.

Reels’inizi remixler için kimsenin kullanmamasını sağlamanın tek yolu, Ayarlar’daki seçeneği kapatmak yahut yayınladığınız her görüntü için devre dışı bırakmak.

Instagram Reels için kritik kararı verdi

TechCrunch’ın belirttiği üzere, TikTok üslubu görüntüler hem Instagram’da hem de Facebook’ta süratle tanınan bir format haline geldiğinde bu hareket sürpriz olmadı. Mark Zuckerberg, şirketin 2021 için dördüncü çeyrek çıkar raporunu açıkladığında, Reels’in artık Meta’nın en süratli büyüyen içerik formatı olduğunu söyledi.

Meta baş eser sorumlusu Chris Cox, çalışanlarla paylaşılan yakın tarihli bir notta, Reels’i şirket için “parlak bir nokta” olarak nitelendirdi ve yavaşlayan büyüme nedeniyle onları “zor zamanlar” konusunda uyardı. Ayrıyeten Meta’nın 2022’nin ikinci yarısı için odaklanmayı planladığı projelerden birinin Reels’ten mümkün olduğunca çabuk para kazanmak olduğunu söyledi.

Görünüşe nazaran, kısa biçimli görüntüleri izlemek için harcanan vakit geçen yıldan bu yana iki katından fazla arttı ve bu büyümenin %80’i Facebook’tan geldi. Bu nedenle şirket, kısa görüntüleri daha âlâ birleştirmek için Instagram’ın ve Facebook’un ana sayfalarını tekrar tasarlayacak kadar ileri gidecek.

Tüm görüntü gönderilerini Reels’e dönüştürmek, şirkete daha fazla içerik dağıtacak, bu da görüntülerin platformda daha fazla izlenmesine ve formatın sonunda paraya çevrildiği vakit için daha büyük potansiyel reklam karlarına dönüşecek. Bununla birlikte, tüm deneysel Instagram özellikleri üzere bunun da test kademesinden sağ çıkıp çıkmayacağını bekleyip göreceğiz.

Başa dön tuşu