İnternetin 50 Yıl İçerisinde Geçtiği 5 Dönüm Noktası

29 Ekim 1969'da Leonard Kleinrock ve Charley Kline, Stanford Üniversitesi’nde misyon yapan bir bilim insanı Bill Duval'a iki harfli “lo” bildirisini gönderdi. Aslında amaçlanan ileti “login” idi ancak bu, bir bilgisayar kusurundan ötürü kesik bir halde karşı tarafa ulaştı.

Bu olaydan 50 yıl sonra bugün internet ortamında ağır bir trafik mevcut. Milyarlarca e-posta gönderiliyor ve günlük aramalar gerçekleştiriliyor. Bugünün en geniş irtibat ağının internet olduğu biliniyor. Her gün daha da genişlemeye başlayan bu bağlantı ağının bugünlere gelmesinde hangi olaylar tesirli oldu gelin daima birlikte bakalım. İşte internetin 50 yıl içerisinde geçtiği 5 dönüm noktası.

1978: Şifreleme başarısızlığı

1973 yılında bir küme lise öğrencisinin Pentagon tarafından yönetilen kapalı ağ ARPANET’e eriştiği bildirildi. Bunun üzerine bilgisayar bilimcileri Vinton Cerf ve Robert Kahn, internetin çekirdek protokollerine şifreleme yapmayı önerdiler. Sonuç olarak günümüzde internet kullanıcılarının tümü, güvenli iletişim sağlamak için karmaşık şifreler ve çok faktörlü kimlik doğrulama sistemlerini kullanmak zorundalar. Daha ileri güvenlik ihtiyaçları olan şahıslar, çevrimiçi etkinliklerini şifrelemek için ekseriyetle sanal özel ağlar yahut Tor üzere özel bir zımnilik yazılımları kullanıyorlar.

1983: İnternet doğdu

İnternetin sahiden global bir varlık olması için direkt birbirleriyle iletişim kurabilen her cinsten farklı bilgisayarlara ihtiyaç vardı. Çeşitli hükûmetlerden yüzlerce bilim insanı, Açık Sistemler Bağlantısı standardı olarak isimlendirdikleri şeyleri tasarlamak için iş birliği yaptı.

Cerf ve Kahn, İletim Denetim Protokolü/İnternet Protokolü olarak isimlendirilen diğer bir yol önerdi. TCP/IP olağan postaya daha çok benziyordu. Ağdaki tüm bilgisayarların yapması gereken, iletisi alıcıya bilgi ile ne yapılacağını bulacağı amaca iletmekti. Herkesin kendi bilgisayarına kopyalaması ve kullanması özgürdü. Hem yeterli çalıştığı hem de fiyatsız olduğu göz önüne alındığında TCP/IP, internetin süratli ve global bir biçimde ölçeklenmesini sağladı. TCP/IP, interneti daha ucuz, daha yenilikçi ve resmi devlet standartlarına daha az bağlı hâle getirdi.

1996: İnternet Yasası çıkarıldı

1996'ya gelindiğinde internette 73.000'den fazla sunucu mevcuttu ve Amerikalıların % 22'si internette çevrimiçiydi. Bununla birlikte internet ortamı, birtakım Kongre üyelerini endişelendirmeye başlamıştı zira pornografi süratle artış gösteriyordu. Bunun önüne geçmek için ise Kongre, İnternet Yasası’nı çıkardı.

Bu yasa, ABD teknoloji sanayisinin gelişmesini sağlayan yasal güvenliği sağladı. Yasa; internetin medya kuruluşları, blog muharrirleri, müşteri yorumları ve kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriklerle dolmasını ve kullanıcıların kendisini daha rahat hissetmelerini sağladı.

1998: ABD hükûmeti adım attı

TCP/IP adresleme şeması, internete bağlı her bilgisayarın yahut aygıtın kendine has bir adresinin olmasını gerektiriyordu. Bu, hesaplama nedeniyle “192.168.2.201” gibi bir sayı dizisi idi lakin bu sayı dizisinin hatırlanması sıkıntı olduğu için merkezi bir kayıt dizini oluşturulmalıydı.

İlk olarak 1960’ların sonunda başlayan bu kayıt, Jon Postel isminde birisi tarafından bir diskette koruma edildi. 1998 yılına kadar kendisi de dâhil olmak üzere birçok kişi, bu kıymetli gücün yalnızca bir kişinin denetiminde olmaması gerektiğini savunuyordu. Gerçekten 1998 yılında, ABD Ticaret Bakanlığı bu denetimi bağımsız bir kuruluş olan ICANN’e devretti.

2010: Savaş çevrimiçi oluyor

2010 yılının haziran ayında siber güvenlik araştırmacıları, bilhassa İran'ın nükleer silah geliştirme gayretleri için kullanılan teçhizatı maksat almak için tasarlanan Stuxnet isimli sofistike bir siber silahın keşfini ortaya çıkardılar. Bu, fizikî hasara neden olan birinci dijital akınlar ortasında yer alıyordu. Neredeyse on yıl sonra Stuxnet'in internet üzerinden önemli hasara yol açma ihtimaline imkân verdiği açık. Bugünlerde uluslar, sistemli bir halde artan siber atakları kullanıp bir dizi askeri ve sivil amaca saldırabiliyor.

Çevrimiçi barış ve toplum için katiyen umut kaynağı var ancak bu kararlar, siber alanı ve bununla birlikte milyonlarca insanın günlük hayatını şekillendirdi. Geçmiş seçimler üzerinde düşünmek, memleketler arası hukukun siber saldırılar için nasıl uygulanması gerektiği yahut yapay zekânın nasıl düzenleneceği üzere yaklaşmakta olan kararları almada yardımcı olabilir.

Başa dön tuşu