İnternette Viral Olan Sitelerin Ortak Özellikleri Açıklandı

Facebook üzerinden bir gönderi paylaşıldığı vakit bu gönderinin bir anda binlerce kişi tarafından görülmesini sağlayan ögenin ne olduğunu daha evvel düşündünüz mü? Facebook'taki en büyük 5 yayıncı olan LADbible, UNILAD, 9gag, The Dodo ve VT'nin genel stratejileri, Newship isimli bir tahlil firması tarafından tahlil edildi ve birçok kişinin bu gönderileri neden hoş bulduğu tespit edildi.

Tüm bu yayıncıların çoklukla mizahi bir istikameti bulunan ve paylaşıma son derece açık içerikler ürettiği biliniyor. Üstte ismi geçen yayıncılardan biri, her ay 'Facebook üzerinde en çok etkileşimi alan 20 sayfa' ortasındaki yerini alıyor.

Newship, bu beş ismin 1 Ocak ile 13 Ağustos 2019 ortasındaki etkileşimlerini tahlil ederek rastgele bir örüntünün var olup olmadığını araştırdı. Bu araştırmanın sonucunda mantık dışı diyebileceğimiz kimi sonuçlar ortaya çıktı.

Araştırma, LADbible ve UNILAD'in sitesinin aldığı etkileşimin, Facebook'ta aldığı etkileşimin neredeyse yarısı kadar olduğunu belirtti. Bu oran, öbür isimler için daha da fazla arttı.

Bu sitelerde bulunan ve en çok etkileşim alan haberlere baktığımızdaysa bir tanesi hariç hepsinin UNILAD ve LADbible'ın olduğunu görebiliyoruz. LADbible, geçtiğimiz sene en büyük rakibi UNILAD'i satın aldı fakat UNILAD'i kapatmak ya da kendisine yönlendirmek yerine iki farklı şirket olarak yürütmeyi tercih etti. Facebook etkileşimine bakıldığı vakit LADbible'ın 5 yayıncıyı da alt ettiği görülebiliyor.

Facebook üzerinde etkileşim dediğiniz vakit bebekler, hayvanlar ve yavru hayvanlar en çok etkileşimi alan gönderiler ortasında bulunuyor. Facebook üzerinde en çok etkileşimi alan gönderi, sahibinin göğsüne bağlanmış bir köpeğin bisiklet sürme görüntüsü oldu. Görüntü, sadece bir dakika içerisinde 1 milyon beğeni, 200 bin yorum ve 700 bin paylaşım aldı.

Bu yayıncıların hepsi farklı stratejilere sahip olsa da viral bir içerik üretmek hepsinin ortak gayesi. 9gag çoklukla imaj paylaşmaya odaklanmış bir biçimde Facebook üzerindeki görsel gönderilerin (5 isim arasında) %99'unu oluşturuyor. Bunun yanı sıra görüntü paylaşımları tüm yayıncıların içerikler ortasında en çok oranı alana sahip olan içerik tipi olarak karşımıza çıkıyor.

Paylaşılan içeriklerin çok büyük bir çoğunluğu genelde memnun ve müspet bir içeriğe sahip. En çok yorum alan gönderiler de en çok beğeni alan gönderilerde olduğu üzere ekseriyetle bebekleri ve evcil hayvanları içeriyor.

Ortak noktalar ne?

Tüm bu datalar incelendiği vakit, ortaya birkaç adet unsur çıkartmak mümkün. Bu büyük isimlerin yaptığı ortak şey ise şu:

  1. İlgili/gündem içerikler her vakit en çok getirisi olan içeriklerdir. Evcil hayvanlar ve bebekler bu yayıncılarda olduğu üzere herkeste işe yaramayabilir fakat topluluğu ilgilendiren hususlar süratli ilgi görür.
  2. Emojiler çok değerlidir. En çok etkileşim alan 100 gönderideki açıklamaların %97'sinde emojiler bulunuyordu. Emojiler, kullanıcıların gönderiden nasıl bir şey beklemeleri gerektiğine yardımcı oluyor.
  3. Kitlenizin ne beklediği son derece değerli. Takipçiler, bu şekil yerlere girdikleri vakit bir beklenti içerisinde giriyor. Kitlenin beklentisi karşılandığı takdirde içeriğin genel etkileşimi de artıyor.

Başa dön tuşu