İnternetten Film İndirenler İçin Diyanet’ten Açıklama

Günümüzde pek çok bölümün dijitalleşmesi, telif maddelerinin oluşmasını sağladı. Beşerler son derece kolay bir halde sinema, müzik, kitap üzere fiyatlı eserlere sahip olmaya başladı ve bu da beraberinde tartışma mevzuları yarattı. Objektif bir eser olmasa da ortada maddi ve manevi bir emeğin konulduğu dijital eserlere diyanetten de bir açıklama geldi.

İzinsiz indirilen eserler hakkında açıklama yapan Diyanet, bu üslup olayları “hak gasp etmek” olarak nitelendirerek caiz olmadığını açıkladı. Diyanet’in aylık mecmuasında “İnternetten program, yazılım, kitap, müzik indirmek ve bunları kullanmak helal midir?” sorusuna karşılık; “Hak ihlalleri elektronik ve bilgisayar dünyasında da yaşanmaktadır. Bu çeşit haksız davranışlar yalnızca bireylerin hakkını gasp etmiş olmamakta, tıpkı vakitte o alanlarda emek harcayan insanların yeni eserler üretme konusundaki şevkini kırmakta, bu da kamu hakkı ihlaline dönüşmektedir. Bu sebeple birer emek mahsülü olarak internet ortamında geçirilmiş olan her türlü program, yazılım, kitap, müzik vb. eserleri ilgililerin müsaadesi olmadan elde edip kullanmak caiz değildir.” yanıtı verildi.

Torrent ve Korsan Siteler Öncüler

Bu sorun, şu sıralar yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada büyük bir sorun halini almış durumda. Bilhassa sinema ve oyun şirketlerinin gayret ettiği bölümde, pek çok insan Torrent ve korsan sinema, dizi izleme sitelerini tercih ediyor. Bu da gerçek hak sahiplerinin para kazanamamasına ve haliyle yeni sinema ve dizilerin sekteye uğramasına neden oluyor. 

Ne Yapabilirim?

Ülkemizde uzun yıllar boyunca oyun ve sinemanın “ücretsiz” elde edilebilir algısı bulunmakta. Mahallelerimizde yer alan sinema ve oyun dükkanlarında bile korsan içerikleri satın alıyorduk. Bu olay, Steam’in yaygınlaşması ile oyun dalı için kıymetli ölçüde düzeldi diyebiliriz, lakin sinema kesiminin biraz daha vakte muhtaçlığı varmış üzere görünüyor. Netflix, Blu TV üzere çevrimiçi yayın hizmetleri korsanı kıymetli ölçüde engellese de hala Torrent ve korsan sinema sitelerini takip eden çok sayıda insan var. 

Başa dön tuşu