iOS ve Android’e Karanlık Mod Getiren Chrome 78 Yayınlandı

ABD merkezli teknoloji Google'ın tüketicilere verdiği hizmetlerden bir tanesi de internet tarayıcısı. Şirketin “Google Chrome” isimli internet tarayıcısı uzunca bir müddettir hayatımızda ve yıllardır, dünyanın en tanınan internet tarayıcısı olma özelliğine sahip. Bu ağır ilginin farkında olan Google geliştiricileri ise, yazılımın biraz daha düzgün olabilmesi için çeşitli çalışmalar sürdürüyorlar ve uygulamayı daima olarak güncelliyorlar.

Şirket, bugün ise macOS, Windows, Android, Linux ve iOS platformları için yeni bir güncelleme yayınladı. Yayınlanan güncelleme, Google Chrome sürümünü “78”e yükseltirken, uygulamaya her platform için farklı farklı özellikler sunuyor. Dilerseniz artık, Google Chrome'un 78 numaralı sürümüyle uygulamaya gelen yeni özelliklere ayrıntılıca bakalım.

Diğer tüm yeni özelliklerden evvel Google Chrome 78, bir dizi düzgünleştirme ve güvenlik problemlerinin düzeltilmesi ile birlikte geliyor. Yapılan bu düzgünleştirme ve düzeltmeler, Google Chrome 78'in daha kararlı ve daha süratli bir formda çalışmasını sağlıyor. Şirket yetkilileri tarafından yapılan açıklamalara nazaran Google Chrome 78, 3 tanesi çok kritik olmak üzere toplamda 37 güvenlik düzeltmesini içeriyor.

Google Chrome 78 ile birlikte kullanıcıların hizmetine sunulan kimi özellikler ise şu formda;

Google Chrome'un Android güncellemesi, uygulamaya yeni bir senkronizasyon özelliği getiriyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, Chrome uygulamasındaki dataları Android aygıtlarına çarçabuk gönderebilecekler. Böylece aygıtlar ortasındaki data transfer süreci bir oldukça kolaylaştırılmış durumda. Ayrıyeten kullanıcılar, bundan sonra Chrome uygulamasını karanlık modda kullanabilecekler.

Google'ın iOS platformu için sunduğu güncelleme ise kullanıcılara, iOS 13 kullanmaları halinde karanlık mod dayanağı sunuyor. Ayrıyeten bundan sonra iPhone kullanıcıları, Google Chrome uygulamalarına kredi kartı kaydedebilecekler ve yer imleri, son sekmeler ve okuma listesi üzere ünitelerini kart olarak görüntüleyebilecekler. Lakin bu özellik de iOS 13'le birlikte kullanılabiliyor.

Google Chrome'un Windows, Linux ve macOS platformları için yayımlanan güncellemesi ise daha çok görsellik odaklı yenilikleri ve kimi API'leri kullanıcıların hizmetine sunuyor. Bu API'ler kullanıcıların, daha pratik bir Google Chrome tecrübesi yaşamalarına imkan sağlıyor. Dilerseniz artık de, Google Chrome'un son sürüm güncellemesini nasıl yapacağınıza yakından bakalım.

Google Chrome güncelleme işlemi

  • Eğer Android işletim sistemine sahip olan tablet yahut akıllı telefon kullanıyorsanız, Google Chrome'u güncellemek için Google Play Store uygulamasına erişin. Burada yer alan ilgili sayfayı bulduktan sonra Google Chrome'u güncelleyebilirsiniz. Aslına bakacak olursak uygulama, çok büyük bir ihtimalle siz bu haberi okuduğunuz sıralarda otomatik olarak güncellenmiş olacaktır.
  • Eğer bir iPhone ya da iPad sahibiyseniz Google Chrome uygulamasını güncelleyebilmek için App Store'a erişin. Android platformunda olduğu üzere, iOS platformunda da uygulamanız otomatik olarak güncellenmiş olabilir fakat yeniden de App Store aracılığıyla denetim etmeniz yararınıza olacaktır. Google Chrome'un yeni özelliklerini kullanabilmek için iOS 13 kullanmanız gerektiğini unutmayın.
  • macOS, Windows yahut Linux üzere işletim sistemlerinde ise birinci olarak uygulamayı açın ve sağ tarafta bulunan “Menü” butonuna tıklayın.
  • Açılan menüde “Yardım” isimli bir alt menü göreceksiniz. Buraya gelin ve “Google Chrome hakkında” seçeneğine tıklayın.

  • Karşınıza çıkan ekranda Chrome'un otomatik olarak güncellenmeye başladığını göreceksiniz. Güncelleme sürecinin tamamlanmasını bekleyin ve akabinde uygulamayı yeniden başlatın.
  • Google Chrome 78 sürümünü kullanmaya hazırsınız demektir.
Başa dön tuşu