Köpeğine Şiddet Gösteren YouTuber Kadın Ceza Almadı

Köpeğinin üzerine tükürdüğü ve köpeğini dövdüğü bir görüntüyü kazara YouTube'da paylaşan 20 yaşındaki Brooke Houts, rastgele bir ceza almayacak. Takipçileri için bir görüntü çekmeye çalışırken kendisini engelleyen köpeğe birkaç kez vuran, güçlü bir biçimde köpeği iten Houts, TMZ'nin haberine nazaran imajların şiddeti kanıtlamaması sebebiyle bir ceza almayacak.

Ortaya çıkan bilgilere nazaran ceza almayan Houts, Sphinx isimli köpeğini beslemeye devam edecek. Öbür bir deyişle köpeğe el konulmayacak. TMZ'nin aktardığı bilgilere nazaran Sphinx isimli köpeğin önemli tehlike altında olduğunu gösteren farklı kanıtların ortaya çıkması durumunda soruşturma tekrar başlayabilir.

Görüntüler toplumsal medya üzerinde önemli reaksiyonlar almış, birçok kişi Houts'u eleştirmişti. Eleştirenler ortasında YouTuber Logan Paul da bulunuyordu. Paul, twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “Hayvanlarınız berbat bir şey yaparsa onları disiplin edebilirsiniz. Bunu anlayabilirim fakat vurmayı bir kenara bırakın hayvana tükürmek büsbütün beğenilen görülemez, uygunsuz ve iğrenç bir manzara. Tüm bunların yanı sıra bu imgeler bayanın bir köpek sahibi olmaması gerektiğini ortaya koyuyor.” şeklinde konuşmuştu.

Hayvanları muhafaza tertibi PETA da bu husus hakkında bir tweet attı ve attığı tweette “Köpekler saygıyı hak ediyor. Köpeklere sakin bir formda davranamıyorsanız ve onlara vuruyorsanız bir köpek edinmeyin” ifadelerini kullandı. PETA, tıpkı vakitte Houts'un YouTube'da yasaklanması gerektiğini belirtti.

Tüm bu olaylar üzerine Brooke Houts, ziyadesiyle uzun diyebileceğimiz bir özür yayınladı. Olağan koşullar altında bu uzunluktaki özür açıklamalarını haberlerimize dahil etmesek bile bu haberde bir istisna yapıp tüm özrü çevirdik. Bu sayede kendiniz bayanın ne kadar haklı olduğuna karar verebilirsiniz. Özrün sonunda bahsi geçen imgeleri de bulabilirsiniz:

Brooke Houts'un özür metni

Son vakitlerde toplumsal medya hesaplarıma yorum yapan herkese:

Söyleyeceğim hiçbir şey, benim makûs biri olduğuma inanan bireyleri benim âlâ biri olduğuma inandırmayacak ve bunun farkındayım. İmajlar sonucunda olumsuz bir halde etkilenen herkesten özür dilerim.

Öncelikle düzenlenmemiş/kesilmemiş imgeye değinmek istiyorum. Bahsi geçen görüntü kaydedildiği gün (ki bu geçen hafta) hayatımda olan şeyler kusursuz değildi. Burada mazlumu oynamayacağım ya da benzeri bir şey yapmayacağım fakat nadiren manzaralarda olduğum kadar üzgün olduğumu belirtmek isterim. Genelde videolarımda gördüğünüz memnun Brooke, benim genel halimi yansıtıyor lakin o görüntüde kendimi memnunmuş üzere göstermeye çalıştığım açıkça görülebiliyor.

Bunu söylediğime nazaran bu durumun köpeğime bağırmamı ya da yaptığım şeyleri haklı çıkarmadığımı da bildiğimi söyleyebilirim. Görüntüde sinirlendiğim kadar sonlanmalı miydim? Hayır. Sesimi yükseltip Sphinx'e bağırmalı mıydım? Hayır. Lakin yaklaşık 35 kiloluk dobermanım ağzı açık bir formda hızıma atladığı vakit bir köpek annesi olarak ona yaptığının kabul edilemez bir şey olduğunu göstermek durumundayım. Tekrar de şunu açıkça belirtmek istiyorum ki köpeğim ne yapmış olursa olsun ona o biçimde davranmamalıydım.

Herhangi bir halde köpekleri ya da hayvanları istismar eden bir kişi olmadığım konusuna açıklık getirmek istiyorum. Gerçek bir hayvan suistimalini duyan rastgele bir kişi bunu çarçabuk görebilir. Köpeğim görüntüdeki hareketlerim sebebiyle hiçbir formda ziyan görmedi. İnsanların 'Onun hakikaten nasıl hissettiğini bilemezsin' diyeceğini biliyorum ve bu gerçek. Şayet köpeğim işitsel ya da fizikî bir acı içerisinde olsaydı bu, çok farklı bir öykü olurdu. Tüm bunların yanı sıra köpeğime tükürmedim lakin neden herkesin tükürdüğümü düşündüğünü anlayabiliyorum. Onun yüzüne yaklaşıp ona gereksiz şeyler yaptım mı? Evet yaptım ve bu, olaylara müdahale etme halim olmamalıydı. Köpeğime tükürdüm mü? Hayır, tükürmedim.

Ailem ve ben, Sphinx'e eğitim verme süreci içerisindeyiz. Ona baktığım eğitim, bir eğitmenle teğe bir olduğu için son derece kıymetli. Köpek parkında bir köpeğin ona saldırmasından sonra köpeklerin yakınında kendini uygun hissetmiyor. Diğer bir köpek olduğu vakit bir cırt cırt üzere bana yapışıyor. Bu bir chihuahua olsa bile durum farklı değil. Sphinx'in muhtaçlığı olan eğitimi bir küme eğitiminde alabildiğini düşünemiyorum. Bununla birlikte onun gücünü atmak için daha tesirli formüller öğrenebilir ve tıpkı vakitte onu disiplinli bir halde tutabilirim.

Beni şahsî olarak tanıyan herkes, hayvanlara karşı derin bir sevgim olduğunu bilir ve bu benim kendi köpeğim için de geçerli bir durum. Rastgele bir hayvana fizikî ya da zihinsel ziyan verebilecek hiçbir şey yapmam. Tekrar ediyorum, Sphinx'e bağırmamalıydım ve görüntüde olduğum üzere fizikî olarak hudutlu olmamalıydım ve bunun büsbütün farkındayım. Sphinx'e ziyan gelmedi ya da ben onu şuurlu bir halde incitmedim. Hiçbir vakit. Gelecekte benimle fizikî biçimde etkileşime geçeceği birçok olay olacağını biliyorum lakin bu türlü davranmayacağımı da biliyorum.

Brooke Houts'un görüntüsü:

Başa dön tuşu