20 Yıl Sonra Bulunan Nokia 3310 Haberi Tamamen Sahte

Geçtiğimiz günlerde “Chesterbungle” isimli bir haber sitesinde bir haber paylaşıldı ve bir anda internet ortamında viral haline geldi. Haber 20 yıl sonra bulunan ve bataryası hâlâ %70 düzeyinde olan bir Nokia 3310’u husus alıyordu. Çok fazla kişi bunun hakikat olup olmadığını tartıştı. Lakin kesin olan bir şey var ki bu haber gerçek değil.

Haber büsbütün uydurulmuş

Dünyada hiçbir batarya 20 yıl şarj olmadan dayanabilecek kapasiteye sahip değildir. Ayrıyeten, “Chesterbungle” isimli haber sitesi aslında hiciv içerikler yayınlamaktadır. Web sitesi, her manada gerçeğe meydan okuyan saçma başlıklar ve öyküler içeren makaleler yayınlamakta. Bu haber de sitenin çizgisine uygun bir formda uydurulmuş bir haber.

Haber siteleri, haberi gerçek sandılar

Ancak, birtakım haber siteleri 20 yıl sonra bulunan Nokia 3310’un %70 bataryası olduğuna inandılar ve bunu bir haber haline getirip yaydılar. Bu asparagas haberi ciddiye alıp yayınlayan haber siteleri ise, gazetecilik standartları konusunda sınıfta kalmış üzere görünüyorlar. Bilhassa Hindistan medyasında çokça yayınlanan haber, hiçbir düzeltme yapılmadan onlarca haber sitesinde yayınlandı. Haberlerden çok tıklamalara kıymet veren bu web siteleri, kaynağın emniyetli olup olmadığını denetim etmeyecek kadar viral içeriklere odaklanmış durumda. Chesterbungle, haberde o kadar abartıya kaçmıştı ki, telefonun bataryasının tüm kenti aydınlatabileceği bile yazıyordu. Fakat Nokia 3310’un bataryası yalnızca 1000 mAh.

Kullanılmayan bataryalar bozuluyor

Pilin bozulması gerçek bir olgudur. Rastgele bir telefon kapalı olsa bile vakitle elektrik yükünü kaybeder. Bunun nedeni, kapatıldığında bile, telefondaki hücresel yonga setinin çalışmaya devam etmesi ve bazen telefonun isteklerine cevap vermeye çalışmasıdır. Bu nedenle 20 yıl sonra yüzde yetmiş batarya doluluk oranıyla bir telefonun bulunmasının imkanı yok.

Başa dön tuşu