Küba’da Özel İnternet Kullanımı Yasallaştırılıyor

Bireysel internet kullanımı konusunda en kısıtlayıcı ülkelerden biri olan Küba’da, meskenlerde internet kullanımı yasallaştırılıyor. Hükümetin Çarşamba günü yaptığı açıklamayla birlikte, Kübalılar konutlarında ve iş yerlerinde modem ve kablosuz ağları kullanarak yasal bir formda internete erişebilecek.

29 Mayıs’ta yayınlanan internet reformuyla birlikte, Küba’da internet özel ağlarının kurulmasına ve ilişki ekipmanlarının ithalatına müsaade verilecek. Küba halkı aslında kaçak bir formda kendi ürettiği ekipmanlarla internete bağlanma gayreti veriyordu. Ülkede özel internet ağlarının kurulmasını yasallaştıran tasarı, 29 Temmuz’da yürürlüğe girecek.

Küba, internet kullanımı konusunda ABD ambargosu ve ekonomik ıstıraplar nedeniyle Kuzey Amerika kıtasının en geri kalmış ülke olarak göze çarpıyor. Hatta ülkede 2013 yılına kadar internet kullanımı yalnızca otellerde konaklayan turistlerin kullanımına açıktı. Hükümet o periyottan bu yana ülkedeki internet ilişkisinin güçlendirmeyi öncelikli amaçlarından biri haline getirmiş ve açık alanlardaki Wi-Fi temas noktaları ile taşınabilir interneti tanıtmıştı.

Söz konusu yasağın kaldırılması, ülkedeki özel bölüm için de kıymetli bir gelişme olarak kabul edilebilir çünkü Küba’da internet devlet monopolünde sağlanıyor. Küba’da internetin yasallaşmasıyla birlikte halk, ekonomik ve toplumsal manada özgürlüğe kavuşabilir.

Başa dön tuşu