Kullanıcılar Twitter’a çok fazla güvenmiyorlar! Çarpıcı gerçek!

Sosyal ağ, Temmuz-Aralık 2021 raporlama devrinde hesap verisi taleplerinin sayısında 198.931 hesapta 47.572 yasal taleple “rekor seviyelere” ulaştı. Bilhassa medya çok daha fazla baskıyla karşı karşıya kaldı. Hükümetin doğrulanmış haber kuruluşlarından ve gazetecilerden data talepleri, son rapora nazaran %103 arttı ve 349 hesap incelendi.

Haber bölümüne yönelik en büyük talep Hindistan’dan (114), akabinde Türkiye (78) ve Rusya’dan (55) geldi. Hükümetler talep ettikleri haberlerden 17 tweet’i durdurmayı başardı.

Geçmişte olduğu üzere, ABD talepleri toplam hacmin orantısız bir halde büyük bir kısmını temsil ediyor. Ülke, dünya çapındaki tüm hesap bilgisi taleplerinin %20’sini oluşturuyor ve bu talepler, belirtilen tüm hesapların %39’unu kapsıyor. Altı aylık vakit diliminde talepler %20 düşmüş olsa da, Rusya %18 hacimle hala en büyük ikinci talep sahibi pozisyonunda.

Kullanıcılar Twitter’a çok fazla güvenmiyorlar! Çarpıcı gerçek!

Şirket, mümkün olduğunda bilgiye erişimi hala reddettiğini yahut sonlandırdığını söyledi. ABD data taleplerinin %31’ini reddetti ve global taleplerin %60’ını ise daralttı yahut kapattı. Twitter ayrıyeten, Birinci Değişiklik nedenlerini öne sürerek, anonim ABD kullanıcılarını tanımlamaya yönelik 29 sivil teşebbüse de karşı çıktı. Bu davaların ikisinde dava açtı ve şimdiye kadar bu davalardan birinde başarılı oldu. Bununla birlikte, ABD’de ulusal güvenlikle ilgili talepleri bildirme konusunda pek başarılı olmadı ve Twitter hala daha fazla detay paylaşmasına müsaade verecek bir temyiz kazanmayı umuyor.

Veri davetleri, 2020’nin başlarından itibaren ani bir artış gösterdi ve bu son şeffaflık raporu artmaya devam ettiklerini gösteriyor. Twitter, gazetecileri gaye alma teşebbüslerini basın özgürlüğüne yönelik artan bir tehdit olarak görüyor. Durumun en azından yakın vadede değişken olduğunu ekleriz. Rusya, bu ülkenin Ukrayna’yı işgal etmesinin akabinde Twitter’a erişimi kesti ve şirket, hesapları engelleme buyruğuna direnmesi için Hindistan’a dava açtı. Bir sonraki rapor kıymetli ölçüde farklı bir fotoğraf çizerse şaşırmayın.

Başa dön tuşu