Instagram’da takipçi satanlara şok!

ŞİMDİ 5.000 beğeni satın alın !!!” yazan profillere sahip Instagram botlarının sayısı her geçen gün artıyor! Lakin bunu yapan bir kişi, Facebook tarafından dava edildi!

Instagram’da takipçi satanlara şok!

Sosyal medya devi dün yaptığı açıklamada, Facebook Inc. ve Instagram LLC‘nin Nikolay Holper isminde bir bireye, Nakrutka isimli bir servis aracılığı ile “sahte beğeni” satmaktan federal mahkemede dava açtığını duyurdu. Facebook‘un açıklamasına şu formda;

”Holper, Instagram‘da geçersiz beğeniler, yorumlar, görüşler ve takipçiler dağıtmak için bir bot ağı ve otomasyon yazılımı kullandı. Instagram kullanıcılarına uydurma beğeni hizmetleri satmak için farklı web siteleri kullandı. Daha evvel Holper ve hizmetiyle bağlı hesapları devre dışı bıraktık, onu koşullarımızı ihlal ettiği konusunda resmi olarak uyardık. Bu durumu durdurması ve vazgeçmesi için ona bir mektup gönderdik.”

PetaPixel tarafından elde edilen mahkeme evraklarına nazaran, Holper “Instagram.by” ve “Nakrutka.cc” dahil olmak üzere çeşitli web siteleri altında faaliyet gösteriyordu.

Nakrutka web sitesinde bulunan mahkeme dokümanlarına nazaran, fiyatlandırma yapısı incelendiğinde, kullanılan botların kalitesine bağlı olarak fiyatların değişiklik gösteriyor olduğu ve süreç başına yaklaşık 1.700 ruble (~ 23 $) üzere bir fiyat çıktığı belirtilmiş. 

Bu hizmetleri kullanan Facebook, Nakruta‘nın Instagram hesaplarının yalnızca iki gün boyunca 8 milyondan fazla düzmece beğeni satmış olduğunu söylüyor. Hatta Facebook, takipçisi olmayan bir Instagram hesabına bir keçinin siyah beyaz fotoğrafını gönderdikten sonra “dakikalar içinde” 10.000 beğeni aldığına işaret ederek bu örneği paylaştı.

Açılmış olan davada Holper‘dan ticari marka ihlali için 100.000 ABD Doları isteniyor. Mahkeme dokümanlarına nazaran Holper, Beyaz Rusya’da ikamet ediyor. Bu nedenle ABD’nin Kaliforniya Kuzey Bölgesi San Francisco Kısmı Bölge Mahkemesinde açılan davanın Holper’ın mahkemeye çıkmasını sağlaması çok sıkıntı.

Yine de, Facebook ve Instagram’ın, hizmeti berbata kullanan ve kullanıcılarından yararlanmaya çalışan insanların peşine düşme konusunda önemli olduğunu gösteren tesirli bir atılım.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu