Mavi Balinayla İlgili Google’la İş Birliği Yapıldı

Yaşanan üzücü olaylar sonucunda devlet yetkililerin de duruma el attığı Mavi Balina oyununun, ülkemizde 140'a yakın intiharla ilişkilendiriliyordu. Çabucak her gün yaşanan intihar olaylarının ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan'a verilen soru önergesi yanıtlandı. Bakan yaptığı açıklamalarda, çocukların ve gençlerin ziyanlı içeriklerden uzak tutulması için gerekenlerin yapıldığını belirterek, bu şekil ziyanlı içeriklere yönlendiren reklamların kaldırılması konusunda da Google Türkiye ile iş birliğine gidildiğini söz etti.

Nisan ayının başında Van'da yaşanan olayda, bir arkadaş kümesi toplu intihar etmek için harekete geçmiş lakin çocuklardan birinin korkarak polisi aramasıyla birlikte Sevda E. dışındaki çocuklar kurtarılabilmişti. Sevda E. ise yapılan tüm müdahalelere karşın kurtarılamamıştı.

Yaşanan üzücü olaydan sonra ruhsal tedavilerine başlanan çocukların, psikolog eşliğinde vermiş oldukları tabirler ortaya çıktı. Sevda E.'nin kuzeni olan Suna E., bağımlısı olacaklarını düşünmediklerini belirterek, Sevda'nın babasının ölmesiyle birlikte mevtten sonra neler yaşandığını merak ettiklerini söz etti. Birinci olarak koluna 'F57' yazdını söyleyen küçük kız, durumun arkadaşları tarafından fark edilmesi üzerine öğretmenine şikayet ettikleri, öğretmeninin ailesini okula çağırdığı ve bilgilendirmelerde bulunduğunu, sonrasında ise Sevda'nın yine kendisini ikna etmesiyle sürecin buraya geldiğini belirtti. Suna E., süreç içerisinde korkarak oyunu bıraktığını fakat Sevda'nın kızacağını düşündüğü için ona söylemediğini tabir etti.

Sevda E.'nin sınıf arkadaşı Gülcan A. ise öğretmenlerinin ikazlarına karşın oyuna devam ettiklerini, olayın yaşandığı gün ise emelinin intihar değil başkalarını engellemek olduğunu belirtti. Gülcan A. yanlarında bulunan Berfin'le konuştuklarını ve Berfin'in de hedefinin intihar etmek olmadığını söylemesi üzerine yardım istemek için bir markete gittiklerini ve buradan polisi aradıklarını söz etti. Sevda E.'nin ziyadesiyle kararlı olduğunu belirten Gülcan A., “Engellemeye çalıştık ancak olmadı, Sevda'nın yolunu kestim sen atlarsan ben de atlarım deyince bana 'hadi gel' dedi.” halinde konuştu.

Bir öteki sınıf arkadaşları Berfin M. ise, Sevda'yı birkaç defa engellemeye çalıştığını belirterek, Sevda'nın pek çok kere atlamaya çalıştığını söz etti. Berfin, yardım istemek için gittikleri sırada ise Sevda E.'nin atladığını belirtti.

Başa dön tuşu