Merakla beklenen haber sonunda geldi! Türkiye’de kullanıma girdi

Popüler toplumsal medya platformu Twitter, platformdaki nefret dolu ve saldırgan sözleri azaltmak için Cevap İstemleri özelliğini duyurdu. Makus niyetli Tweet’lerin önüne geçmek için ortaya çıkan bu özellik pek çok ülkede test edilmeye devam edliliyor. ABD ve Brezilya’nın akabinde şirket, yeni özelliğini artık Türkçe lisanını kullanan tüm kullanıcıların kullanımına sunuyor.

Çok yakında geliyor

Yanıt İstemleri özelliği kademeli olarak tüm Türk kullanıcılarda olacak
Twitter, Cevap İstemleri özelliğinin başarılı olmasından sonra platformu Türkçe olarak kullanan tüm kullanıcılara sunulmaya başlandığını açıkladı. Kademeli bir biçimde kullanımda olan özellik, önümüzdeki günlerde tüm Türk kullanıcılarda olacak.

Yanıt İstemleri özelliği, Twitter’ın bir Tweet’e cevap olarak ziyanlı olabilecek nefret, hakaret ve kaba bir lisan algıladığı vakit ortaya çıkıyor. Yeni özellik sayesinde kullanıcılar, yazdıklarını tekrar düşünme ya da değiştirme bahtına sahip olacak. Bunun için de ‘Tweet’i paylaşmadan evvel tabirlerini gözden geçirmek ister misin?’ biçiminde bir ikaz bildirisi çıkacak.

Twitter, yeni özellik hakkında şu açıklamaları yaptı:

Geçen yıl, konuşmaları daha uygar hale getirmenin ve Twitter’daki genel konuşmanın sıhhatini güzelleştirmenin bir yolu olarak ABD ve Brezilya’daki insanlara yönelik Cevap İstemleri özelliğini başlattık. (…) Bu özelliği Türkçe olarak test ettikten sonra, tüm dünyada Türkçe lisan ayarlarına sahip olan herkese sunmaya hazırız. Bu başarıyı dünyanın her yerindeki insanların Twitter’daki tecrübelerine yansıtmak hedefiyle bu özelliği farklı pazarlarda ve lisanlarda de test etmeye devam edeceğiz.

Twitter, özelliğin ABD ve Brezilya’da başarılı sonuçlar verdiğini de belirtti. Karşılık İstemleri özelliğiyle birlikte ABD’de kullanıcıların yüzde 30‘unun, Brezilya’da ise yüzde 47‘sinin Tweet içeriğini değiştirdi. Twitter, bu başarılı sonuçların başka ülkelerde de olacağından epey umutlu.

Başa dön tuşu