Meta bu sefer de İngiltere’nin radarında

Rekabet ve Piyasa Otoritesi (CMA) sözcüsü çıkışa verdiği demeçte, ajansın süreci üç ay içinde tamamlamayı umduğunu ekleyerek, “Bu bulgu ışığında kararımızı yine gözden geçirmeyi kabul ettik” dedi.

The Verge’in belirttiği üzere, karar Meta’nın CMA’ya karşı temyizini büyük ölçüde kaybetmesinden sonra geldi. Mahkeme, ajansın şirkete karşı yönelttiği altı tezin beşinde gözlemcinin yanında yer aldı. Fakat, Meta’nın lehine giden bir kararda mahkeme, CMA’nın Snapchat’in Gfycat’i satın alması konusunda şirketi gerektiği üzere bilgilendirmediğini ve münasebetiyle savunmasını baltaladığını söyledi. Artık, CMA yalnızca kararını tekrar gözden geçirmekle kalmamalı, tıpkı vakitte Meta’nın raporunun düzeltilmemiş bir versiyonu hakkında yorum yapmasına da müsaade vermeli.

Meta bu sefer de İngiltere’nin radarında

Meta’nın 315 milyon dolarlık Giphy satın alması, şirketin Mayıs 2020’de muahedeyi açıklamasından kısa bir müddet sonra CMA’nın dikkatini çekti. Duyurudan bir ay sonra, gözlemci satın alma sürecini araştırmaya başladı. Ağustos 2021’e kadar, Meta’nın Giphy’nin sahipliğinin, şirketin TikTok ve Snapchat üzere rakiplerinin Giphy’nin GIF kitaplığına erişmesini engellemesine müsaade verebileceğine hükmetti. Meta karar hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Şirket daha evvel Giphy’nin Birleşik Krallık’ta rastgele bir faaliyeti olmadığı için CMA’nın kendi yetki alanı dışında hareket ettiğini argüman etmişti.

Şirket, Rekabet Temyiz Mahkemesi’nin birinci kararından sonra yaptığı açıklamada, “Bugünkü karar, CMA’nın soruşturmasına yaklaşımının ‘savunması zor’ olduğunu ve ‘Kararın tamamını baltaladığını’ ortaya koydu. Bu önemli süreç kusurlarının nasıl olduğunu anlamak için sabırsızlanıyoruz. Yatırımımızın, onu kullanan milyonlarca insan, işletme ve ortak için GIPHY eserini geliştireceğine katiyetle inanıyoruz.” dedi.

Başa dön tuşu