Meta mesajlaşma uygulaması için kararı verdi

Şirket, kapanma nedenleri konusunda ise hiç utangaç değil. Bir sözcü, Engadget’a yaptığı açıklamada, Meta’nın Yeni Eser Deneme grubunun “yapışmıyorlarsa” uygulamaları kapattığını söyledi.

Meta’nın (daha sonra Facebook’un) NPE Takımı, ortaklara hislerini, aşk notlarını, zorlukları ve müzik akışlarını paylaşabilecekleri “özel bir alan” sağlamak için Nisan 2020’de Tuned’ı başlatmıştı. Aslında COVID-19 pandemisinin başlangıcı göz önüne alındığında zamanlama (kasıtsızsa) uygundu. Teoride bu, uzaktaki çiftlerin şahsen temas kuramadıklarında bağlarını güçlendirmelerine yardımcı olacaktı.

Meta iletileşme uygulaması için kararı verdi

Ancak uygulamayı kaç kişinin kullandığı belirli değil. Meta, başlangıçta sadece iOS’a yönelik yazılımı Android’e getirip Tuned’i yakınlaşmak için kullanan “birçok çift” olduğunu söylese de, Tuned’in Facebook yahut Instagram beğenilerine kıyasla niş bir eser olarak kaldığı açık. Mesela siz, bu uygulamayı birinci sefer şu an duydunuz. Tuned’in maksatlarının birçoklarını gerçekleştirmek için kısa ileti, manzaralı sohbet yahut mevcut hizmetleri diğer bir halde kullanmak varken neden bunlar için başka bir uygulama alasınız?

Uygulamanın kaldırılışı ise pek de sürpriz değil. Meta, deneysel uygulamaları rutin olarak kapatıyor ve ilgi görmediklerinde daha yüksek profilli uygulamaları bile devre dışı bırakmaktan çekinmiyor. Bu kapanışlar, şirketin kaynak tasarrufu yapmasına ve daha tanınan platformlara odaklanmasına yardımcı oluyor. Mevcut haliyle de Tuned, dikkatini toplumsal ağdan meta bilgiye çeviren bir teknoloji devi için giderek daha alışılmamış bir bedeldi.

Başa dön tuşu