Meta’nın başı bu sefer büyük derde girdi

Gizlilik skandalıyla gündemde yerini tazeleyen Meta, ihlallerine devam ederken, bu sefer sert kaya tosladı. Apple’ın saklılık prensiplerini çiğneyen şirket, yine toplu davalarla gündemde.

Meta, Apple’ın bir mühlet evvel dayattığı şeffaflık siyasetini ihlal ederek, gereken müsaadeleri almadan kullanıcıların hareketlerini izledi. App Store siyasetlerini ve ferdî bilgilerin saklılığı prensibini ihlal eden şirket, dava riskiyle karşı karşıya kaldı.

Geçtiğimiz aylarda Meta’nın Instagram ve Facebook üzerinden uygulama içi tarayıcı ile kullanıcının tüm tıklamalarını, klavyeden yazdıklarını ve daha fazlasını izleyebildiği, ispatlarıyla bir arada ortaya çıktı. Ek olarak bilgiler ortasında kullanıcının web sitelerdeki özel şifreleri ve kredi kartı üzere özel bilgilerin de olduğu düşünülüyor.

Apple’ın iOS 14’ten itibaren iPhone telefonlarla hayatımıza soktuğu Uygulama İzleme Şeffaflığı (ATT), kullanıcıdan müsaade alınmadığı sürece izlenmeyi kural ihlali sayıyor. Bu yeni özelliğin akabinde soluğu mahkemede alab Meta, 10 milyar dolarlık bir kayıp ile karşı karşıya olduklarını söylemişti.

Meta kabul etmedi

San Francisco Federal Mahkemesi’ne talebi yapılan kelam konusu dava, eski Google çalışanı Felix Krause‘nin araştırmalarıyla desteklenecek. Krause’ye nazaran Meta’nın, Instagram ve Facebook’taki uygulama için tarayıcı üzerinden giriş yapılan sitelere enjekte edilen kodla kullanıcının yaptıklarını izlediği sav edildi.

Başa dön tuşu