Mobil Veri Trafiğinde Devrim: Zettabayt Bandına Yaklaşılıyor

Günümüzde akıllı telefonların performansı ve yapabildiği iş sayısı sayesinde birçok kullanıcı işlerini taşınabilir platformlar üzerinden gerçekleştiriyor. Bunun yararı, el altındaki aygıtların insanlara ziyadesiyle vakit kazandırması. Buna oranla bu aygıtlara karşı talep arttıkça, aygıtların kullandığı teknolojilere de tıpkı oranda artıyor.

Cisco, 10 yıl evvel yayınladığı VNI (Mobil Görsel Ağ Endeksi) raporunda, taşınabilir data trafiğinin, global ağ trafiğinin yalnızca yüzde 5’ini oluşturduğunu açıklamıştı. Günümüzde bu talebin artması ile birlikte gelişen taşınabilir irtibat teknolojileri sayesinde, oran kıymetli ölçüde arttı.

Cisco’nun 2017-2022 yıllarını kapsayan yeni VNI raporunda, 2022 yılının sonunda taşınabilir bilgi trafiği 1 zettabayt bandına ulaşacak. 10 yıl evvel ağ trafiğinin yüzde 5’ini oluşturan taşınabilir ağlar, rapora nazaran 2022 yılında yüzde 20’lik oranlara çıkacak ve toplam kullanım oranı yıllık 930 eksabayt olacak. Bu oran 2012’deki tüm global taşınabilir bilgi trafiğinden yaklaşık olarak 113 kat fazla.

Yayınlanan raporda, taşınabilir aygıt kullanıcılarının önümüzdeki 5 yıl içerisinde yarım milyar artarak 5,5 milyar kullanıcıya ulaşacağı varsayım ediliyor. Bilindiği üzere birçok akıllı telefon üreticisi 5G üzerinde çalışmalar yapıyor. Bu hususa en uygun örnek Huawei olacaktır. Huawei yetkilileri geleceğin 5G üzerinde şekilleneceğini öngörüyor. Husus ile kontaklı olarak, raporda 2017 yılında 8,7 Mbps olan ortalama global taşınabilir ağ suratı, 2022 yılında 28,5 Mbps düzeylerine çıkacak.

Başa dön tuşu