MrBeast’in iPhone 15 Hediyeli(!) Deepfake Videosu Viral Oldu

Dünyaca ünlü YouTuber MrBeast, deepfake’in son kurbanı oldu. TikTok’ta viral hâle gelen bir video, izleyenleri dolandırmayı amaçlıyor. MrBeast, yaşananlara tepki gösterdi…

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından TikTok, son günlerde ilginç bir videoya ev sahipliği yaptı. Bu videonun öznesi, dünyanın en ünlü YouTuber’larından MrBeast. Videoda MrBeast, dünyanın en büyük iPhone 15 kampanyasını başlattığını ve sadece 2 dolar karşılığında, 10 bin kişiye iPhone 15 Pro vereceğini söylüyor. Evet, buraya kadar her şey normal görünüyor. Ancak gerçek şu ki söz konusu video MrBeast’e ait değil. Deepfake teknolojisiyle oluşturulan video, insanları dolandırmayı amaçlıyor.

MrBeast’i takip eden okurlarımız bilir; bu YouTuber, çok büyük prodüksiyonlarla videolar çekiyor. Hatta MrBeast, bir videosunda rastgele bir oto galeride satılan tüm otomobilleri satın alıp, gelen sıradan insanlara hediye bile etti. Özetle MrBeast için tek bir videoya yüz binlerce dolar harcamak çok da anormal değil. Hâl böyle olunca TikTok’ta viral hâle gelen videonun gerçek olduğu düşünüldü. YouTuber ise deepfake teknolojisi nedeniyle sosyal medya platformlarına sitem etti.

İşte o deepfake video ve MrBeast’in açıklaması:

Başa dön tuşu