Twitter Türkiye’deki birtakım hesaplara müdahale etti

Sosyal medyada bir oluşum/hükümet/devlet ya da şirketleri desteklemek hedefiyle açılan ve troll ismi verilen hesaplar en büyük meselelerden biri. Toplumsal ağlar ise bu hesapları muhakkak devirlerde kapatıyor. Bu hesap kapatma açıklamalarından biri de Twitter tarafından yapıldı.

Twitter Türkiye’deki kimi hesaplara müdahale etti

Sosyal ağdan yapılan açıklamada Rusya, Türkiye ve Çin’de bulunan ve toplamda 32 bin 242 adet olan troll hesap kapatıldı. Ülke bazında baktığımızda ise bu hesapların 23 bin 750 adedinin Çin’de, 7 bin 340 adedinin Türkiye’de ve 1.152 adedinin ise Rusya’da bulunduğu açıklandı.

Rakamlara nazaran en fazla troll hesabın Çin’de olduğu görülüyor. Onu ikinci sırada Türkiye ve üçüncü sırada Rusya takip ediyor. Elbette dünyanın farklı ülkelerinde de bu şekil hesapların olduğu biliniyor. Hatta Twitter’ın merkezinin bulunduğu ABD’de de bu usul hesapların varlığı tartışılıyor. 

Sosyal ağın yaptığı açıklamada bu hesapların hükümet yanlısı bildiriler paylaştığı da sav edildi. Toplumsal ağın mevzuyla ilgili iletisini internet sitesinde okuyabilirsiniz.

Başa dön tuşu