Netflix Logolu Sahte USB Belleklere Dikkat

Bir bilgisayara ve içerisindeki bilgilere uzaktan erişmek için çok farklı sistemler var. Bu prosedürlerden kimileri ise amaca virüsler yahut casus yazılımlarla değil, epey eski yollarla ulaşıyorlar. Mesela direkt sizi kandırmaya yönelik içeriklerle süsleniyorlar. Bir bakıma sizi parlak ve geçersiz bir yem ile oltaya çekiyorlar. 

Netflix Türkiye ise görünüşe nazaran yeni bir korsan teşebbüsüne alet oldu. Bilgisayar korsanları, itinayla hazırladıkları Netflix logolu, şirkete ve şahsa özel açıklamalara sahip zarfları Türkiye’de birtakım şirketlere göndermeye başladılar. Lakin R10.net’te yer alan bir forum üyesi, korsanların kurduğu tertibi erkenden fark etti.

Netflix’in vaktinde DVD ve CD kiraladığı, hatta USB bellekler yaygınlaşınca bir devir belleklerle insanlara dizi ve sinema gönderdiği biliniyor. Şirket, internet ilişkilerinin gelişmesiyle online bir platform haline geldiğinden bu yana, içerikleri ve üyelik bilgilerini dijital formda kullanıcılara ulaştırıyor. 

Yani Netflix’in size üyelik bilgileri ya da sinema ve dizi içeren bir USB bellek göndermesinin imkanı yok. Lakin imgelerden de anlaşılacağı üzere incelikle hazırlanan Netflix kamuflajlı zarflar, kartlar ve USB bellekler, birçok insanı kandırabilir. Emsal bir olay, yaklaşık 2 yıl evvel Avustralya'da da yaşanmış, Netflix logolu casus USB bellekler şirketlerin ağlarına erişmek için kullanılmıştı.

Peki bu Netflix maskeli geçersiz bellekleri bilgisayara takınca neler oluyor?

R10.net’te maviuan isimli kullanıcının açıkladığı ayrıntılara nazaran, USB bellekler kendilerini bilgisayara klavye olarak tanıtıp küçük bir yazılım yüklüyorlar. Bu yazılım sayesinde bilgisayar, basitçe uzaktan erişime açılıyor. Elbette tıpkı anda çok sayıda bilgisayara, bağlı olduğu bütün ağdaki aygıtlara ulaşmak da mümkün.

Tehdit oranı aldığınız güvenlik tedbirlerine nazaran değişse de USB’yi kendi isteğinizde bilgisayarlara taktığınızı unutmayın. Bu türlü durumlarda, birinci güvenlik duvarı sizin dikkatiniz. Netflix üzere süslerle bu duvar aşıldıktan sonra teknik duvarları aşmak güç değil.

Başa dön tuşu