E-ticaretin Doğuşu: İnternet Üzerinden İlk Satılan Şey Ne?

Adobe, bu kasım ayından itibaren yılbaşı sonrasına kadar ABD’de 83 milyar doların internet üzerinden gerçekleştirilecek alışverişe harcanacağını varsayım ettiğini açıkladı. Adobe, bu ölçünün 3 milyar dolarının sadece 'Kara Cuma' yapılacak alışverişlerde kullanılacağını belirtti. 

İnsanlar bu devirde akıllı telefonlar, televizyonlar, oyun konsolları, kitaplar, kıyafetler üzere birçok şeyi satın alacaklar. Pekala internetten alışverişin bu kadar yaygınlaşmışken internetten yapılan ilk alışverişin ne olduğunu merak ettiniz mi?

Shopify tarafından hazırlanan yeni bir görüntü, internetten alışverişin tarihçesine odaklanıyor. İnternetten alışverişin tarihi, birinci olarak internetin atası olan ARPANET ile başladı. Stanford ve MIT’den bilgisayar bilimi öğrencileri, kendi ortalarında uyuşturucu alışverişi yapmak için 1971 yılında bir sistem tasarladılar. Lakin burada çevrimiçi olarak ödeme yapılmadı. Bu ağ yalnızca bir buluşma yeri belirlemek için kullanıldı. 

Ancak bildiğimiz manasıyla e-ticaret süreci, 1994 yılına kadar hakikaten gerçekleştirilmedi. Her ne kadar Pizza Hut sık sık birinci e-ticaret sürecini kendilerini bulduğunu söylesede gerçek biraz daha farklı. (Pizza Hut, Ağustos 1994’ün sonunda çevrimiçi olarak pizza satmaya başladı.) 

İlk e-ticaret işlemi

New Hampshire’da yaşayan 21 yaşındaki Dan Kohn NetMarket isimli internet sitesi ile birinci çevrimiçi ticareti gerçekleştirdi. Dar Kohn, 11 Ağustos 1994’de Philadelphia’daki bir arkadaşına NetMarket üzerinden Sting’in Cilt Summoner Tales albümünü sattı. Kohn’un arkadaşı, kredi kartı ile ödemeyi internet sitesi üzerinden yaptı. 

Dar Kohn’ın sitesi, müşterilerin inançlı süreç yapabilmek için sadece Unix’te çalışan özel bir tarayıcı indirmelerini istedi. NetMarket’in kullandığı PGP şifreleme standardının yaratıcısı Philip Zimmermann, Times’a yaptığı açıklamada teknolojinin dijital paralar için kıymetli bir adım olduğunu açıkladı. 

NetMarket’in bir dönüm noktası olduğu noktasına herkes hemfikir değil. Internet Shopping Network, 1994 yılında çevrimiçi olarak bilgisayar kesimleri satmaya başlamıştı. CDconnection.com'da 1990’dan beri CD sattığını tez ediyor. 

Yirmi yıldan uzun bir vakit evvel bir CD satışı ile başlayan e-ticaret bugün çok büyük bir işlem hacmine sahip durumda ve bu süreç hacmi her geçen gün büyümeye devam ediyor ve vakit içinde de bu oranın çok daha büyük sayılara ulaşması bekleniyor. 

Başa dön tuşu