Plak Kaydına Gizlenmiş 35 Yıllık Bilgisayar Programı

Plak kayıtları metin gizlemenin mükemmel bir yolu olarak kullanılabiliyor ve birçok sanatçı, albümlerinde bilgi gizlemenin sonlarını zorluyor. Bir YouTuber, 80'lerin rock kümesi Prodigal'ın plak kaydına Commodore 64 programı gizlediğini ortaya çıkardı.

8-Bit Show And Tell kanalının sahibi Robin Harbron, Prodigal'in 1984'te çıkan Electric Eye albümüne zımnî bir program eklediğini duyduğunu anlattı. Klavyeci Loyd Boldman, 2009 yılında Electric Eye albümünün, ikinci tarafının sonuna o vakitlerin en tanınan bilgisayarı olan Commodore 64 tarafından çözülebilecek bir bilgisayar kodu paketi gizlendiğini açıklamıştı.

Harbron, albümün bir kopyasını buldu ve Commodore 64 aracılığıyla gizli iletisi okumayı başardı. Pikabın oynatıcısında kimi küçük değişiklikler yaptıktan sonra, iğnesiyle kaydın dış kanalını çalmaya çalıştı ve çevirmeli ağ modemlerininkine misal bir ses ortaya çıkardı. Ortaya çıkan sesler, kasete aktarıldığında Commodore 64 sistemine yüklenebilecek bir program misyonu görüyor.

Veriler aslında dokuz satırlık bir BASIC programıydı ve YouTuber, eski moda teknolojiyle dikkatli bir biçimde düzenleme yaptıktan sonra yıllarca görünmeyen kimi zımnî bildirileri açığa çıkarmayı başardı.

Sonuç olarak Albert Einstein ve Hz. İsa'dan alıntılar ortaya çıktı. Hakikaten uğraşına kıymet bir bulgu olmasa da yeniden de plaklara bu üslup bilgilerin saklanabilmesi pek çok şahsa farklı geliyor.

Daha evvel de misal iletiler keşfedildi. Information Society, 1992 yılında Peace And Love Inc. isimli bir albüm çıkardı. Plağın son şarkısı, '300bps N, 8, 1' modem tonlarının koleksiyonuydu.

Kod çözüldüğünde, Brezilya hükümeti tarafından rehin tutulduğu bildirilen kümenin tuhaf kıssasını anlatıyordu. Yine Radiohead, 2017'de hayranlarına Sinclair ZX Spectrum için bir program verdi. Program, bir ZX Spectrumu'a yüklendikten kullanıcıları kurgusal bir şirketin web sitesine yönlendiren ve bir görüntü oyununa erişimi olan QR kod ortaya çıkarıyor.

YouTuber'ın bilinmeyen kodları ortaya çıkardığı görüntüyü aşağıda izleyebilirsiniz:

Başa dön tuşu