Reels videolar Facebook Haber Kaynağı’na taşınıyor!

Facebook, TikTok uygulamasının klonu olan Instagram Reels uygulamasını tanıtacak. Bugün itibariyle, tanınan toplumsal ağ ana uygulamasında Reels uygulamasına yer verecek. Değişiklikle birlikte, kullanıcılar direkt Facebook’tan Reels oluşturabilecek ve şirket tüm kullanıcıların Haber Akışlarındaki kısa biçimli görüntüleri önerebilecek.

Facebook bir süredir Reels’i Instagram’dan çıkarmanın çeşitli yollarını test ediyordu. Artık, Instagram’daki Reels içerik üreticilerinin uygulamayı kullanmasalar bile görüntülerini direkt Facebook’un Haber Kaynağında tanıtmasına müsaade veren bir özelliği de test ediyor.

Facebook Instagram Reels’i Haber Kaynağında Tanıtacak

Reels, Facebook ve TikTok’a meydan okuma uğraşları giderek daha da kıymetli bir hale geldi. Şirket, hizmete daima olarak özellikler ekliyor ve geliştiricileri vaatle cezbetmeye çalışıyor. Artık, şirket Reels’in Facebook’taki lansmanına denk getirmek ve içerik üreticilerin, toplumsal ağda yayınlamaya başlamalarını teşvik etmek için yeni bir “yalnızca davet” bonus programı ekledi.

Ancak, bunun için şirketi bekleyen en kıymetli husus TikTok’un bu mevzudaki var olan yadsınamaz potansiyeli. Facebook’un gençleri ve genç kullanıcıları özgün içerik yayınlamaya teşvik etmek için bu istikamette bir karar aldığı konuşuluyor. Yenide gençlerin TikTok’ta Facebook’un uygulamalarından çok daha fazla vakit geçirdikleri biliniyor.

Reels’i bilhassa gençler ortasında tanınan olmasını isteyen Facebook, ana sayfasında Reels’i tanıtarak, bunu mevzuyu çözmenin en yanlışsız yol olduğunu düşünüyor. Facebook kullanıcılarına Reels’e daha fazla göz attırarak, en uygun kullanıcıların Facebook’ta çok fazla vakit harcamasını sağlayarak bu özelliğin büyümesine yardımcı olmaya çalışacağı bildiriliyor.

Aynı vakitte Instagram, Reels reklamlarını test etmeye de başlayacak. Hindistan, Brezilya, Almanya ve Avustralya’da başlayacak olan testin, önümüzdeki aylarda daha fazla ülkeye yayılacağı bildiriliyor.

Reklamlar, Hikâyelerdeki reklamlara benzeri biçimde tam ekran ve sürükleyici olacak. Organik Reels içeriğinde olduğu üzere, reklamlar 30 saniyeye kadar çıkabilecek ve beşerler Reels reklamları üzere yorum yapabilecek, görüntüleyebilecek, kaydedebilecek, paylaşabilecek ve atlayabilecekler.

Ayrıca, önümüzdeki haftalarda Facebook, makul reklam verenler ve içerik üreticilerle Facebook kıssaları için özel Çıkartma Reklamlarını da test edecek. Bu reklamlar, içerik üreticilerinin Facebook Storie’lerinden çıkartma üzere görünen reklamlarla para kazanmalarını ve elde edilen gelirin bir kısmını almalarını sağlayacak.

Başa dön tuşu