Reklamsız Instagram uygulamasının ömrü kısa oldu

Apple’ın uygulamayı Meta’nın isteği üzerine çekip çekmediği belirli değil, lakin toplumsal ağ, hizmete karşı “yürütme eylemleri” gerçekleştirdiğini doğruladı.

Bir Meta sözcüsü yaptığı açıklamada, “Bu uygulama politikalarımızı ihlal ediyor” dedi. Sözcü, bu aksiyonların ne olduğu yahut Apple ile temas halinde olup olmadığı konusunda detay vermeyi reddetti, lakin Meta’nın klon sitelerini yasaklayan siyasetlerini özetleyen bir blog gönderisine dikkat çekti.

Meta, “Klon sitesi, mevcut bir sitenin içeriğini büsbütün yahut kısmen çoğaltan bir üçüncü taraf sitesidir” diye açıklıyor. Twitter’da The OG App geliştiricileri, hizmetle olan bağları nedeniyle tüm grubunun Facebook ve Instagram’dan kalıcı olarak yasaklandığını söyledi.

Reklamsız Instagram uygulamasının ömrü kısa oldu

TechCrunch’a nazaran, OG Uygulaması bir yıldan fazla bir müddettir çalışıyor. Uygulamanın kurucuları, yayına Instagram’ın reklamsız “daha temiz” bir versiyonunu sunmak istediklerini söyledi. Uygulama, Reelsiz özelleştirilebilir akışlar, önerilen gönderiler ve uzun müddettir Instagram kullanıcıları ortasında vakit zaman tartışmalı olan öteki yeni özellikleri içeriyordu. Uygulamanın Android sürümü şu anda hala kullanılabilir durumda.

Meta’nın siyasetleri uzun müddettir üçüncü taraf Instagram müşterilerini yasaklıyor ve son yıllarda şirket, klon sitelerini yasaklayanlar da dahil olmak üzere kurallarını ihlal eden geliştiricilere karşı bir çok dava açtı. Tıpkı vakitte şirket, legal araştırmacıların platformu inceleme teşebbüslerini durdurmak için birebir siyasetleri kullanmakla da suçlandı.

Ancak bu durumda, OG Uygulamasının yaratıcılarının Instagram’ın siyasetlerini açıkça çiğnediği görülüyor. Şirket, geliştiricilerin kendi Instagram sürümlerini oluşturmaları için herkese açık bir API sunmuyor ve Twitter’da The OG App, Android API’sini “tersine mühendislik” yapmak zorunda olduklarını söyledi. Uygulama ayrıyeten, geliştiricilerin kullanıcıların hesap bilgilerini nasıl koruduğuna ait kapalılık telaşlarını de gündeme getirdi. Buna karşın, uygulama daha kolaylaştırılmış ve reklamsız tecrübesi sayesinde şimdiden çok sayıda hayran kazanmıştı. Instagram ayrıyeten, Reels ve önerilen içeriği agresif halde zorlamasına karşı bir reaksiyonla uğraşıyor. OG App, App Store’dan kaldırılmadan evvel 10.000’den fazla indirme gerçekleştirdiğini, zira “onları dinledik ve istediklerini yaptık” diyordu.

Başa dön tuşu