Facebook aşı karşıtı hesaplara el atmaya başlıyor!

Facebook, cuma günü yeni bir açıklama yaptı. Toplumsal medya devi platformunda aşı aksisi mesajlaşmayı yasaklayan bir siyasete sahip. Buna karşın paylaşımların devam ettiğini öne süren Facebook bu biçim hesapları kapatacağını ya da aşı tersi profil fotoğraflarını kullanıcıların hesaplarından otomatik olarak kaldıracağını duyurdu.

Facebook şu ana kadar aşı aksisi hesaplar kapsamında 243 Instagram hesabının ve 65 Facebook hesabının kapatıldığını açıkladı. Bir Facebook sözcüsü, platformun kullanıcıların profil fotoğraflarının üstünde görünen çerçeve seçeneklerinden aşı aykırısı bildirileri kaldırmaya çalıştıklarını bildirdi.

Facebook aşı aksisi hesapları kapatmaya başladı

Facebook’un kimi profil fotoğraf çerçevelerined aşı tersi bildiriler yer alıyor. Bu bildiriler: “BAĞIŞIKLIK SİSTEMİME GÜVENİYORUM! #NOTASHOT” üzere iletiler içeriyor. Facebook artık bu şekil hesaplara müdahele etmeye başladığını duyurdu.

ABD hükümetinin tıbbi yetkilileri, ABD’de kullanımı onaylanan Covid-19 aşılarını alan şahısların, aşı almayan bireylere kıyasla hastalığa karşı değerli ölçüde daha fazla muhafazaya sahip olduğunu buldu. Yetkililer, Pfizer, Moderna ve Johnson & Johnson tarafından yapılan Covid aşılarının yararlarının risklerinden çok daha fazla olduğunu söylediler. Pandemi boyunca, Facebook ve öbür toplumsal medya şirketleri hem virüs hem de aşı hakkındaki yanlış bilgileri ortadan kaldıran siyasetler benimsedi.

Sosyal medya devi aşı tersi insanların bilimsel datalara dayandırmadan anti aşı siyasetini uyguladıklarını belirtti. O denli ki kimi beşerler aşı olunca maymuna dönecekleri biçiminde paylaşımlar yapıyorlar. Facebook, insanların bu palavra haberlere inanmaması ve yanlış yönlendirilmemesi için elinden geleni yapıyor.

Başa dön tuşu