Sahte DeepNude Uygulamalarına Dikkat

Bilgisayar korsanları, son günlerde hayli sık gündeme gelen DeepNude uygulamasının ismini kullanarak YouTube üzerinden bilgi çalan ziyanlı yazılımlar yayıyorlar. Görüntülerde programın Windows, Android ve iOS için kırılmış premium sürümü vadediliyor.

DeepNude uygulaması, 50 dolar karşılığında kıyafetli bayanların kıyafetlerini, hudut ağlarındaki algoritmasının hesaplamalarıyla siliyordu. Epey reaksiyon toplayan uygulama, zati yasal kaynaklara çok fazla barınamamış, geliştiricisi tarafından 27 Haziran’da projenin sonlandırıldığı açıklanmıştı.

Ne yazık ki bu uygulamanın kopyaları hâlâ bulunuyor ve bilgisayar korsanları da bu durumu kullanıp insanları kandırarak sistemlerine ziyanlı yazılımlarla girmeye çalışıyorlar. Bunun için de kullanıcı kitlesi epey büyük olan YouTube’u kullanıyorlar.

Bu durumu keşfeden isimlerden bir tanesi, güvenlik araştırmacısı Frost oldu. Frost, Qulab ismindeki ziyanlı yazılımla sistemlerden bilgi çalındığını keşfetti. Dolandırıcılar, uygulamayı gösteren kısa bir görüntü paylaşıyorlar ve indirme temasını da görüntünün altına bırakıyorlar.

Fumiko’da yapılan bir tahlile nazaran Qulab, tarayıcılardan (geçmiş, kimlik bilgileri, çerezler) ve FileZilla, Discord, Steam üzere uygulamalardan bilgi çalmak için oluşturulmuş.

DeepNude’un ömrü kısa olmasına karşın bu kısa vadede internette ismini duyurdu, viral oldu ve çok büyük tenkitlere maruz kaldı. Projenin sonu da etik sebeplerden geldi. Programın geliştiricisi süreçten geçen fotoğraflarda bir damga olduğunu söylese de birtakım bireyler, bu uygulamayı insanların prestijine ziyan vermek için kullanabilirdi.

Başa dön tuşu