Chrome’daki Kayıtlı Şifreleri Yönetme Yöntemi

Gün içerisinde pek çok internet sitesinde geziniyoruz ve bu internet sitelerinin çoğunluğunda üyelik sistemi bulunuyor. Bu noktada kullandığımız internet tarayıcılarının parola kaydetme özelliklerinden faydalanıyoruz. Lakin kimi vakit değiştirilen bir şifreyi tarayıcı ayarlarından güncellemek sıkıntı olabiliyor.

Google'ın internet tarayıcısında da kayıtlı olan şifreleri yönetebilmek için bir ayarlar menüsü bulunuyor. Lakin bu menüde şifrelerin değiştirilme süreçleri yapılamıyor. Şifreyi güncellemek için ilgili internet sitesine gidip, tekrar giriş yaparak “Şifreyi Güncelle” butonuna tıklanması gerekiyor. Lakin tüm şifreleri tek bir ekranda düzenlemenin bir yolu bulunuyor.

Google, şifreleri düzenlemek için bir internet sitesi oluşturmuş durumda. Google Passwords olarak isimlendirilen bu internet sitesine, burada bulunan ilişkiyi kullanarak erişebiliyorsunuz. Fakat bir internet sitesini kullanmak her vakit işin kolay yolu olmayabilir. Üstelik bu internet sitesi daima olarak şifrenizi ve şayet varsa iki faktörlü doğrulama kodunuzu istiyorsa… 

Şimdi anlatacağımız metot ise tüm bunlara muhtaçlık duymadan Google'da kayıtlı olan şifrelerinizi dilediğiniz üzere yönetmenize imkan tanıyor. Gelin, bu kolay yolu nasıl uygulayabileceğinize bakalım.

Google'ın şifre yönetici arayüzü nasıl kullanılır?

  • İlk olarak Google Chrome'un standart şifre idare sayfasına bakalım.

  • Böyle bir arayüz yerine şifrelerin denetimini büsbütün elinize almak için adres çubuğuna birinci olarak “chrome://flags/#google-password-manager” (tırnak işaretlerinin içinde kalan kısım) yazıyoruz. Eriştiğimiz sayfa bize Google Chrome'un kimi faal edilmemiş özelliklerini listeleyecek.

  • Karşımıza çıkan bu ekranda “Google Password Manager UI” seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğin çabucak sağ tarafında ise “Default” yazan bir menü bulunuyor. Bu menüye tıkladığınız vakit özelliği etkin etmemizi sağlayan “Enable” butonuna tıklıyoruz.

  • “Enable” seçeneğine tıkladığınız vakit ekranın sağ altında Chrome'u yine başlatmak ve etkin ettiğimiz özelliği kullanabilmek için gerekli olan “Relaunch Now” seçeneğini göreceksiniz. Zati özelliğin lakin yine başlatma sonrasında etkin olacağını gösteren bir bilgilendirme yazısı Chrome tarafından açıkça belirtiliyor.

  • Mavi renkli bu butona bastıktan sonra Chrome kapanıyor ve kısa bir müddet sonra yine açılıyor. Artık, tekrardan Chrome'un “Ayarlar” menüsü altından “Şifreler” seçeneğine erişiyoruz. Bu sefer genel görünüm büsbütün değişmiş olacak.

  • Karşılaşacağınız bu arayüz, tüm şifrelerinizi basitçe denetim edebilmeniz için gerekli olan arayüz. Aslında Google Passwords ile ziyadesiyle emsal bir formda.
  • Bu adımdan sonra şifresini değiştirmek istediğiniz bir internet sitesini bulmanız gerekiyor. Bunu manuel olarak arayabileceğiniz üzere ekranın sağ kısmında bulunan arama kutucuğunu kullanarak da yapabilirsiniz. İlgili internet sitesine tıkladıktan sonra Google hesabınızın kullanıcı ismi (Gmail adresiniz) ve şifrenizi girmeniz isteniyor. Bu süreçleri tamamladıktan sonra ise şöyle bir ekran karşılayacak;

  • Bu ekranı kullanarak şifrelerinizi dilediğiniz üzere düzenleyebilir isterseniz silebilirsiniz.

Google Chrome'da şifrelerinizi kolay kolay nasıl yönetebileceğiniz anlattığımız bu rehberin sonuna geldik. Yeni rehberlerde görüşmek üzere.

  • Not: Bu rehber, yalnızca tarayıcınıza kaydettiğiniz şifreleri yönetmenizi sağlar. Bu metodu kullanarak değiştirdiğiniz şifreler, internet sitelerine giriş için kullandığınız şifrelerin değiştirilmesi manasına gelmez.

Başa dön tuşu