Saniyede 7.1 Terabit ile Dünya Veri Trafiği Rekoru Kırıldı

Almanya'nın Frankfurt kentinde bulunan bir taşıyıcı ve data merkezi olan DE-CIX, tarihinin en ağır devrini geride bıraktı. İnternet değişim operatörünün bugüne kadarki en yüksek bilgi değişim hacmi saniyede 6.8 Terabit düzeyine çıkmıştı. Üstelik bu data trafik hacimlerinin çok da olağan bedeller olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü 6 Terabit data transfer hacmi rekoru iki yıldan bile kısa mühlet evvel, Aralık 2017’de kırılmıştı.

1995 yılında kurulan DE-CIX, artık yeni bir rekora imza atmış durumda. Almanya’daki data transfer merkezinin data trafiği geçtiğimiz hafta saniyede 7.1 Terabit düzeyine ulaştı ve bir dünya rekoru kırdı. Saniyede 6 Terabit data trafiğini yeni yeni görmeye başladığımızı düşünürsek saniyede 7.1 Terabitlik trafiğin çok önemli bir paha olduğunu söyleyebiliriz.

DE-CIX CEO’su Harald A. Summa, hususla ilgili olarak gerçekleştirdiği açıklamasında, “DE-CIX Frankfurt’taki bilgi akışı, 2014 yılından beri ikiye katlanmanın da ötesine geçti ve gelecekte de süratle ilerlemeye devam edecek. Geçen sene yalnızca bağlı kapasite, yüzde 35’in üzerinde arttı ve 2017 yılına kıyasla 45 Terabit (Tbit)’i aştı. Bağlı aygıtlardaki daima büyüme sayısı ile teknolojiler ve artan dijitalleşme, gelecek devirde büyümenin itici gücü rolünde olacak.” halinde konuştu.

DE-CIX Frankfurt üzere internet değişim noktalarında bilgi trafiği, son derece dalgalı bir biçimde hareket ediyor. İnternet kullanımındaki günlük ritim, sabah 6 sularında başlarken akşam 21:00 sularında en ağır periyoduna ulaşıyor. Genel olarak internet kullanıcıları yaz aylarında, kış ve sonbahar aylarına nazaran daha az çevrimiçi oluyorlar. Ayrıyeten anlık olaylar da bilgi trafiğinin artmasına neden olabiliyor.

Peki saniyede bir terabitlik bilgi trafiği ne manaya geliyor? Kabaca 230 milyon A4 sayfasına sığdırılabilecek bilginin tek bir saniyede transfer edilmesine denk diyebiliriz.

Başa dön tuşu