Facebook kesintisinde 1,5 milyardan fazla kullanıcının kişisel bilgileri çalındı iddiası

Facebook dün gece çöktü. Akabinde Instagram ve WhatsApp uygumalarına da giriş yapılamadı. Uygulamanın çökmesi kısa müddette düzeltilemedi. Bu sırada akıllara bir çok soru takıldı. Kullanıcı bilgileri ne olacak? Siber taarruz mı yapıldı? Facebook kullanıcılarının dataları mi çalınıyor üzere sorular kullanıcılar tarafından sorulur oldu.

Dün yaşanan kesintinin akabinde ABD’nin en kıymetli gazetelerinden New York Times’a nazaran; Facebook, sunucularını manuel olarak sıfırlamak için Kaliforniya’daki bilgi merkezine bir grup gönderdi.

Şirketin eski çalışanı Frances Haugen’in açıklamaları da şirketin paylarında düşüşe sebep oldu. Haugen, toplumsal medya devinin kamu faydası yerine kendi çıkarlarına odaklanan bir kurum olduğunu söylemişti.

1.5 Milyardan fazla Facebook kullanıcısının ferdî bilgileri satıldı

Privacyaffairs’in argümanına nazaran; 1.5 Milyardan fazla Facebook kullanıcısının şahsî bilgileri hacker forumunda satıldı. Kelam konusu kesinti sürdükçe şirketin payları de tıpkı oranda düşmeye başladı. Facebook’un payları yüzde 5’in üzerinde paha kaybına uğradı. Global ölçekte yaşanan kesinti herkesi etkiledi. New York Times muhabirleri bu kesintinin verdiği hasarı anlamak için Facebook binalarına gittiklerinde içeri alınmadıklarını duyurdu.

Zuckerberg de mal varlığından kaybetmiş oldu. Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın 3 saatlik çalışma dışı düşüşleriyle 6.6 milyon dolar kaybetti ve milyarderler listesinde altıncı sıraya düştü. Tabi bu tekrar de pek berbat bir sıralama oranı değil diyebiliriz.

Başa dön tuşu