Siyasi Partiler Sosyal Medyada Bizi Nasıl Kutuplaştırıyor?

Bol olaylı bir seçim gündemini geride bırakırken tarihte sosyal medyanın en yoğun kullanıldığı seçim kampanyalarından birine tanıklık ettik. Tabii ne de olsa sosyal medyadan bahsediyoruz, her yerden akın eden doğru ya da yanlış bilgi deryasının içinde köpekbalığı gibi etrafımızda dolaşan manipülasyonlar arasında yüzerek hayatta kalmaya çalıştık.

Peki hangi ittifak/aday/parti ne gibi manipülasyonlarla seçmenleri etkilemeye çalıştı? Sosyal medya platformları, seçim gündeminde yeterince adil kalabildi mi?

Konuyu Sosyal Medya Manipülasyonu Araştırmacısı Dr. Tuğrulcan Elmas ile aldık. İşte kendisine yönelttiğimiz sorular ve cevapları:

Sosyal medya platformları neden Türkiye’deki seçimlerdeki bilgi kirliliğini engellemek adına aksiyon almadı?

Örneğin Twitter’ın asılsız bilgi içeren tweet’leri etiketlediği, haber linklerine tıklamadan retweet’lediğinizde çıkan uyarıları kaldırdırdığını da gördük. Böyle bir durumda platformların yaşanan sonuçtan sorumlu olduğunu söyleyebilir miyiz?

seçim sonuçları

“Bilgi kirliliğini engellemek çözüm ister ve bu çözümler, üzerinde çalışacak iş gücü gerektirir; para ister, bu da şirkete masraf demektir. Aynı zamanda platformlar bilgi kirliliğini engellerken aktif kullanıcılara ceza yağdıracağı için aktif kullanıcıları küstürebilir ve sayılarını düşürebilir. Bu da ekonomik kayba sebep olur.

Çünkü aktif kullanıcı sayısı demek daha fazla reklam gören göz yani daha fazla reklam geliri demek. Dolayısıyla hiçbir platform hiçbir teşvik veya baskı olmadan bilgi kirliliğiyle mücadele etmeye çalışmaz çünkü işlerine gelmez.”

Sosyal medya platformlarının doğru yapabildiği önlemlere rastladınız mı? Bunlar nelerdir?

QAnon

“Twitter, ABD seçimleri sırasında QAnon komplo teorilerini yayan hesapları kapattı. 70 bin hesap kapatıldı ve QAnon’la alakalı tweet’lerin %85’i silindi. Aynı sert önlemleri başka ülkelerde de alabilirlerdi fakat yapmadılar. 

Twitter aynı zamanda ‘Community Notes’ isimli yanıltıcı tweet’lerin altına okuyucu notu ekleme özelliği getirdi. Yani sahte haberlerin altına okuyucular doğrusunu yazabiliyorlar. Henüz yaygın olmayan ve yayılınca da muhtemelen tartışmalı olacak bir karar. Fakat yanlış bilginin önüne bir nebze geçebilir.

Twitter, Beğendiğiniz ya da Paylaştığınız Bir Tweet ‘Yalan Çıkarsa’ Bildirim Gönderecek

Facebook, sayfa şeffaflığı üzerine kararlar aldı. Örneğin sayfanın eski isimleri, kaç yöneticisi olduğu ve yöneticilerinin nereden olduğunu sayfada yayınlıyor. Bu önlemler yeterli değil ama hiç yoktan iyi. Aynı şeyi Twitter da yapabilir ama yapmıyor.

2016’da Amerikan seçimlerinde Rusların manipülasyon yaptığı ortaya çıkınca Facebook ve Twitter bu tip müdahaleleri raporlayıp verisini yayınlamaya başladı. Bu konuda gösterdikleri efor yeterli olmasa da iyi bir başlangıçtı. Umarım bunu yapmaya devam ederler. Twitter bu konuda yeni inisiyatifler almıştı fakat Elon Musk sonrasında bu proje donmuş gözüküyor.” 

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin mahkeme kararları doğrultusunda Twitter tarafından çok sayıda hesaba sansür uygulanmıştı.

Elon Musk’a globalde de yoğun eleştiri yağdı ancak bu kararı savundu. Bu konu hakkındaki görüşünüz nedir?

Twitter, Seçim Öncesi Türkiye’de Engellenen Tüm Hesapları Açıkladı: “Tehdit Olduğuna İnandığımız Bir Uyarı Aldık”

“Elon Musk öncesinde de Türkiye, Twitter’a mahkeme kararları doğrultusunda sansür uygulanması (Türkiye’den erişime engellenmesi) gereken hesapların listesini gönderiyor, Twitter da bu kararların bazılarını uyguluyordu.

Başa dön tuşu