Snapchat ciddi gelir sorunları yaşıyor

Sosyal medya dünyasının en şirin platformlarından biri olarak gösterilen Snapchat’in kullanıcı sayısında nizamlı bir düşüş üzere bir durum şu an için mevcut değil. Her ne kadar çıkan haberlerde bu platformun kullanıcı manasında kan kaybı yaşadığı sav edilse de, şirket tarafından açıklanan ikinci çeyrek bilgileri bu savların tam olarak gerçeği yansıtmadığını ortaya koydu.

Snapchat tarafından açıklanan datalara baktığımız vakit, şirketin faal kullanıcı sayısının 347 milyon dolaylarında olduğunu görüyoruz. Buna nazaran şirketin 2021 yılının ikinci çeyrek datalarına nazaran kullanıcı sayısı 293 milyon kişi dolaylarındaydı. Yani aslında etkin kullanıcı sayısında düşüş bir yana artış olduğu bile görülüyor ki bu durum beklentilerin de üzerinde.

Snapchat önemli gelir problemleri yaşıyor

Bununla birlikte tıpkı şeyi gelir kalemleri için söylemek pek de mümkün değil. Kullanıcı sayısına nazaran varsayımı bir gelir meblağı hedefleyen Snapchat idaresi, 1,11 milyar dolar dolaylarında gelen ikinci çeyrek yararları yüzünden biraz moral bozukluğu yaşadı. İşin berbat yanı bu gelirlerin içerisinde gözlük ve drone satışları üzere eserlerden elde edilen hasılatlar da mevcut.

Tabi burada çabucak Snapchat’in de öbür birçok platform üzere fiyatlı abonelik sistemini devreye aldığını ve bir sonraki çeyrek datalarında bu yeni atılımının meyvelerini de toplayabileceğini hatırlatalım. Bakalım bir sonraki çeyrek bilgileri Snapchat için daha mı düzgün yoksa daha mı makus gelecek.

Başa dön tuşu