Sony’nin 100 KM Menzilli İlk IoT Çipleri Tanıtıldı

İlk sanayi ihtilalinden bu yana geçen sürede insanlık kendini hayli geliştirdi, son yıllarda ise Sanayi 4.0’a ahenk sağlamaya çalışıyoruz. Günümüzde her yerde duyduğumuz sanayi 4.0 da bu atılımların sonuncusu.

İlk sanayi ihtilali, bildiğimiz tanınan sanayi ihtilali; buhar makineleri kullanıma girdi. İkinci sanayi ihtilali ile fabrikalar kuruldu, seri üretim başladı. Üçüncü sanayi ihtilali dijitalleşmeyi işaret eder, dijital eserler ve elektronik bu devrin itici gücüdür. Artık ise sanayi 4.0 var. Çok çok özetle dijital, fizikî ve insani teknolojiler birbirine karışıyor ve dünya daha siber bir hale geliyor. Bu devrin özelliği de bu.

Haliyle bu devrin en değerli yanı, çabucak her şeyin birbirleriyle bağlantı kurabilmesinde ve temas sağlamasında yatıyor. Akıllı meskenler, akıllı otomobiller, bir ileti ile çalıştırabildiğimiz aygıtlar bu periyodun en bariz eserleri. Objelerin interneti için, objeleri internete bağlayacak çipler gerekiyor.

Sony, bu devrin gereksinim duyduğu objelerin interneti çipleri üzerinde çalışan teknoloji devlerinden bir tanesi. Japon firma, Eltres LPWA (düşük güç geniş alan) ağının desteklediği birinci çiplerini tanıttı.

Eltres, hayli kıymetli bir sistem. Objeleri internete bağlamanın iki yolu var: Wi-Fi yahut LTE. Wi-Fi hayli kısıtlı bir alana sahip, LTE ise hem kıymetli hem de bir SIM karta gereksinim duyuyor. Üstelik her ikisi de önemli manada elektrik tüketimine neden oluyor. Bu noktada işin içine Eltres giriyor. Eltres çok uzn menzile sahip ve hareket halindeki araçlarda da kullanılıyor.

Eltres, bu yıl Japonya’da kullanıma girecek. Bu sistemde küçük mikroçipler ve antenler, baz istasyonlarına sinyaller göndererek bağlantı kuruyorlar.

Sony’nin birinci nesil çipi olan CXM1501GR (isimlendirmeden sorumlu arkadaşla pazarlamanın başındaki isim bir görüşmek isteyebilir. Alanında sansasyon yaratabilecek bir çipe bu ismi bulmuş olması, kıymetli bir fırsatı tepmek manasına geliyor), 20 mW bir antene sahip ve 6.35 kbps’ye kadar data transferi sağlayabiliyor. Otomatik olarak 23 kanal ortasında gezebilen çip, 923.6 MHz ile 928 MHz ortasında yayın yapıyor.

Sinyallerde bozulma ihtimaline karşılık her sinyali dört sefer gönderen çip, bu sinyallere bir de sıra kodu koyuyor ki sinyal sırasında bozulma olması ya da pozisyon değişikliği durumunda sistem ona nazaran reaksiyon verebilsin.

16 mm x16 mm boyutundaki çip, tek bir saat pili ile aylarca çalışabiliyor. Şu anda talep eden geliştiricilere örnek çipler sağlayan Sony, yakında bu özelliğe sahip aygıtları da piyasaya sunacak.

Sony'nin nesnelerin interneti için yeni bir alan yaratabileceğine inandığı Eltres; arama kurtarma çalışmaları, takip aygıtları ve kentlerde sunulacak hizmetler için kullanılabilecek potansiyele sahip. Bunları şu anda da yapabiliyoruz fakat Sony, bu süreçleri ucuza ve kolay kolay yapabilmenin yolunu açmak ve objelerin internetini, ülkü olarak görüldüğü üzere her noktaya yaymak istiyor.

Başa dön tuşu