Twitter Algoritmasında Elon Musk Kategorisi Ortaya Çıktı

Twitter’ın öneri algoritması daha yeni açık kaynak olarak paylaşılmışken Elon Musk’ın bu algoritmada kilit bir noktaya yerleştirildiği ortaya çıktı.

Geçtiğimiz gün Elon Musk, uzun süreli bir bekleyişin ardından insanların kafalarında soru işaretine sebep olan Twitter öneri algoritmasını açık kaynak olarak paylaşmıştı. Söz konusu algoritmanın paylaşılma sebebiyse en başta, kullanıcılara birbirinden alakasız gönderilerin, popüler olmasalar bile öneriliyor olmasıydı.

Bunun da ötesinde şirketin bu tür şikâyetlere “işte bu yüzden” diye gösterebileceği somut bir dayanağa ihtiyacı vardı ve karşı taraf bu algoritmayı görmedikçe de bunun pek anlamı kalmıyordu. Fakat biz bu konuya odaklanmışken algoritmada ufak sürprizler de karşımıza çıkmıyor değil.

Aşağıda algoritmadaki kodlar arasında yer alan kategorilerden bazılarını görebilirsiniz

Cody L. Wellman

Burada göreceğiniz üzere üstte demokratlar, bir altta cumhuriyetçiler var derken aşağılarda Elon göze çarpıyor. Temelde veri toplamak ve veriye göre aksiyon almak için yapılan bu gruplandırmada Elon Musk’ın kendi tweet’lerini ayrı bir kategoriye koyması oldukça garip.

Bunun daha sonradan algoritmadan silinmesi de konuyu daha da garip kılıyor

Başa dön tuşu