Sosyal Medya Devi Facebook Bu Kez de Irkçılıkla Suçlandı

Sosyal medya devi Facebook, son yıllarda irili ufaklı pek çok skandalla gündeme gelmişti. Amerikalı şirket artık de ırkçılık yanlısı şirket siyaseti nedeniyle özür diledi. 

Yaklaşık bir yıl evvel, eski Facebook yöneticisi Mark Luckie, şirketin “siyahi çalışanlarını ve siyahi kullanıcılarını başarısızlığa uğrattığını” söylemişti. Bir küme siyahi, Latin kökenli ve Asyalı kadın kullanıcıya nazaran o günlerden bu yana çok da bir şey değişmedi. Medium’da yayınlanan isimsiz bir mektupta, kendilerine FB Blind diyen küme Facebook’u çalışanlarına karşı ırkçılığı desteklemekle suçladı. 

Facebook'ta ırkçılık sorunu ortaya çıktı

Gönderide küme çalışanları, manzaralarla de destekledikleri formda şirket içi uygulama Blind üzerinde azınlıklardan gelen bireylerin rutin formda tacize maruz kaldıklarını gösterdi. Örneğin bir hadisede, bir yönetici iki arkadaşını azınlıklardan gelen iki bireye olumsuz yorumda bulunmaya ikna etmeye çalışıyor. Kişinin iş arkadaşları bu türlü bir şey yapmayı reddedip insan kaynaklarına başvursa da bir sonuç gelmiyor. Bir öteki örnekte ise azınlıklardan bir yönetici, iki beyaz yönetici tarafından artlarını toplaması için sıkıştırılıyor. 

Vakalar bununla da sonlu değil. Siyahi bir uzmanın yaptığı sunumdan sonra yönetimden uzaklaştırılması istendiği, “ukala ve kendini herkesten zeki sanan siyahi adama en kısa müddette el çektirilmesi” tabiriyle kayıtlara geçti. 

Facebook özür diledi

Grup, isimlerini açıklamadıklarını çünkü Facebook’un beyaz olmayan şahıslar için düşmanca ve her an işsiz kalma tehlikesi barındıran bir yer olduğunu belirtiyor. Bu şahıslar ayrıyeten bu paylaşımın dikkat çekmesi durumunda güvendikleri önderler olan M ekibinin tesirli bir şeyler yapacağını ancak ayrımcılık ve ırkçılık döngüsünün değişmeyeceğini söylüyor. 

Facebook bu gönderinin paylaşılmasının akabinde toplum önünde bir gönderiyle özür diledi. Firmanın şirket bağlantı lider yardımcısı Bertie Thomson, Facebook’taki ya da öteki bir yerdeki hiç kimsenin bu türlü bir tutum takınmaması gerektiğini söyledi. Üzgün olduklarını belirten Thomson, bu durumun inandıkları her şeye karşı olduğunu söylerken, çalışanlara kulak verdiklerini ve daha uygununu yapmak için çalıştıklarını da ekledi. 

Başa dön tuşu