Sosyal medya platformlarına sıkı tedbirler geliyor

Newsom’un ofisinden yapılan basın açıklamasına nazaran, AB 2273 olarak bilinen yasa tasarısı, “çevrimiçi platformların çocuk kullanıcıların çıkarlarını en güzel biçimde dikkate almasını ve varsayılan olarak çocukların zihinsel ve fizikî sıhhat ve iyiliğini koruyan kapalılık ve güvenlik ayarlarına sahip olmasını gerektiriyor”.

2024 yılına kadar yürürlüğe girmeyecek olan yasa, platformların çocuklardan toplayabileceği data tiplerine daha fazla kısıtlama getirmeyi amaçlıyor. Newsom’un basın bülteninden: “AB 2273, çocukların erişmesi mümkün çevrimiçi hizmetler, eserler yahut özellikler sağlayan şirketlerin bir çocuğun şu şahsî bilgilerini kullanmasını yasaklar: bir çocuğun coğrafik pozisyonunu toplama, satma yahut tutma; varsayılan olarak bir çocuğun profilini çıkarma; ve çocukları ferdî bilgi sağlamaya yönlendirmek yahut teşvik etmek.”

Sosyal medya platformlarına sıkı önlemler geliyor

Ancak bunun sosyal medya, oyunlar ve öbür çevrimiçi platformlar için pratik seviyede ne manaya geleceği şimdi net değil. Tasarı, teknoloji sanayisinin yanı sıra zımnilik savunucularından da sert tenkitlerle karşı karşıya kaldı.

Dijital hak kümeleri tarafından desteklenen bir tenkit, şirketlerin çocuk kullanıcıları tanımlamasını gerektirmesinin yalnızca çocukların değil herkesin mahremiyetine ziyan verebileceği istikametinde. Fight For the Future yaptığı açıklamada, “Tasarı o kadar meçhul ve geniş bir halde yazılmıştır ki, çocukları (ve başka herkesi) daha fazla nezaret altına alırken, tıpkı vakitte mahremiyetlerini koruduğunu argüman eden istilacı yaş doğrulama tekniklerinin yaygın bir halde kullanılmasına yol açacağı neredeyse kesin” diyor.

“Yaş doğrulamasını zarurî kılmak, bilhassa marjinal topluluklar, insan hakları aktivistleri, ihbarcılar ve gazeteciler için tabir özgürlüğünü tehdit eden çevrimiçi hizmetlerin isimsiz olarak kullanılmasını da neredeyse imkansız hale getiriyor.”

Kaliforniya yasası, sosyal medya şirketlerine, platformlarını kullanan çocukların mahremiyetini ve refahını korumak için daha fazlasını yapmaları için baskı yapılmasıyla geldi. Senato’daki milletvekilleri ayrıyeten genç kullanıcılar için data muhafazasını artıracak federal yasalar önerdi ve Lider Joe Biden çocukları hedefleyen çevrimiçi reklamların yasaklanmasını desteklediğini söyledi.

Başa dön tuşu