Tartışmalı sosyal medya içeriği kararnamesi imzalandı

Brezilya’da bugün tartışmalara sebep olan bir kararname imzalandı. BBC’den gelen bir rapora nazaran, Brezilya Devlet Lideri Bolsonaro, toplumsal medyada kimi değişikliklere gereksinim olduğunu vurguladı.

Yeni düzenleme ile Brezilya, toplumsal medya içeriklerinin keyfi olarak kaldırılmasıyla baş etmeye çalışıyor. Devlet Lideri ayrıyeten yeni düzenleme ile söz özgürlüğünü müdafaayı hedefliyor.

Brezilya’da tartışmalı toplumsal medya mutabakatı imzalandı

Yeni kararname ile toplumsal medya şirketleri artık başlarına nazaran hareket edemeyecek. Gaye ülkede içerik denetleme vazifesini denetim altına almak. Artık toplumsal medyada bir içerik kaldırılmadan evvel “haklı sebep ve motivasyon” kanıtlanmak zorunda olacak. Kararname 7 Eylül Bağımsızlık Günü’nde duyuruldu.

Koronavirüs salgını devrinde internette çok fazla yanlış bilginin olduğu malum. Bu devirde toplumsal medya hesaplarından onlarca içerik kaldırıldı. Temmuz ayında YouTube Covid-19 hakkında yanlış bilgi yaydığı gerekçesiyle Brezilya Devlet Lideri Bolsonaro’ya ilişkin kanaldan 15 görüntü silmişti. Geçen yıl Facebook tarafında da gibisi yalanmıştı. Bolsonaro’nun çok sayıda taraftarının hesapları kaldırılmıştı. O vakitten beri destekçilerini Telegram ve Parler üzere platformlara yönlendiren Bolsonaro artık daha etkin adımlar atıyor diyebiliriz.

Sosyal medyada bilgi kirliliği ve aldatıcı bilgiler paylaşan hesaplar hayli fazla lakin bu hesaplarla gayrette adil davranmak da çok değerli. Toplumsal medya devleri başlarına nazaran içerik kaldırabiliyor. Bu nedenle Brezilya’nın attığı adım aslında yerinde olmuş diyebiliriz.

Başa dön tuşu