Teknoloji Devleri, ZombieLoad’a Karşı Önlemlerini Alıyorlar

Büyük teknoloji şirketleri, 2011’den sonra çıkmış neredeyse bütün Intel yongalarını etkileyen güvenlik açığı konusunda adım atmaya başladı. Salı günü araştırmacılar, ZombiLoad ismi verilen güvenlik açığının ayrıntılarını paylaştı. Güvenlik açığı, işlemcilerde yer alan şifreler, saklı mesajlaşmalar üzere hassas bilgileri muhafazasız bırakıyor.

Sizin de Intel yonga kullanan aygıtlarınız varsa güncelleme yapmanız gerekebilir.

Apple

Apple, 2011’den sonra çıkan tüm Mac ve MacBook’lar için bir düzeltme yayımladı. Teknoloji devi, Pazartesi günü yaptığı açıklamada macOS Mojave 10.14.5 kullanan tüm sistemlerin yamalandığını söz etti. Bu, Safari ve başka uygulamalardan gelecek olan akınları önleyecek. Birçok kullanıcı, aygıtında bir performans düşüşü gözlemlemeyecek ancak bazı Mac kullanıcıları %40’a varan bir performans düşüşü yaşayabilir. iPhone, iPad ve Apple Watch’ların ise yanlışlardan etkilenmediği bildirildi.

Google

Tarayıcı ve arama motoru şirketi Google da, ZombieLoad’a karşı bir yama yayımladığını onayladı. Google, Android aygıtların “büyük çoğunluğunun” etkilenmediğini lakin yalnızca Intel kullanan aygıtların yamalanmaya gereksinimi olduğunu söyledi.

Chromebook üzere Chrome Os aygıtlar ise son sürümde esasen korunuyordu lakin yeni sürümde aygıtlara kalıcı yamalar gönderilecek. Google bunlara ek olarak Windows ve Mac aygıtlarının da yamalandığından emin olunması gerektiğini söyledi.

Microsoft

Microsoft da işletim sistemi ve bulut sistemi için bir yama yayımladı. TechNet’e yer alan bir habere nazaran şirket, müşterilerinin işlemciler için direkt olarak aygıt üreticilerinden mikro kod güncellemeleri elde etmesi gerekebileceğini söyledi.

Microsoft, kendi mikro kod güncellemelerini Windows Update vasıtasıyla kullanıcılarına sunuyor. Şirketten yapılan açıklamada Microsoft Azure kullanıcılarının ise hali hazırda korunduğunu söyledi.

Amazon

Amazon’dan bir sözcü, şirketin bulut servisi olan Amazon Web Services için güncelleme yapıldığını söyledi. Şirket, sitesinden yaptığı açıklamada “AWS altyapısı, bu stil kusurlara karşı korunacak formda tasarlandı ve uygulandı. Ayrıyeten bu ataktan korunmak için ek muhafazalar konuşlandırıldı.

Başa dön tuşu