Teknoloji Devlerinden ‘Hayalet Protokolü’ Önerisine Ret

Dev teknoloji şirketleri, insan hakları toplulukları ve siber güvenlik uzmanları bir ortaya gelerek İngiltere Güvenlik ve İstihbarat Ajansı GCHQ'nun hayalet protokolü teklifini kınayan açık bir mektup yayımladı.

GCHQ, hayalet protokolü olarak bilinen bu teklifi geçtiğimiz yıl gündeme getirmişti. Kelam konusu teklif, şifreli iletilerin kopyalanmasını ve kamu güvenliğinin sağlanması gayesiyle GCHQ ile paylaşılmasını öngörüyordu.

GCHQ’nun bu teklifi yalnızca İngiltere hudutları içerisindeki kullanıcıları kapsasa da çok kısa müddette global çapta reaksiyon topladı. Gelen yansılara neden olarak GCHQ’nun hayalet protokolü teklifinin kabul edilmesi durumunda mesajlaşmanın kapalılığına ziyan vereceği ve şifrelenmiş mesajların üçüncü bireyler tarafından okunmasına yol açacağı gösteriliyor.

Açık mektupta ayrıyeten kullanıcıların güvenlik ve kapalılık konusundaki telaşlarına ek olarak hayalet protokolünün yol açabileceği potansiyel güvenlik tehditlerinden de bahsediliyor.

Toplamda 47 birey yahut kuruluş tarafından imzalanan açık mektup, Lawfare isimli blog sitesinde yayımlandı. Açık mektubu imzalayanlar ortasında Google, Microsoft, Apple ve WhatsApp üzere teknoloji devleri bulunuyor.

Başa dön tuşu