Tinder, Türkiye’deki LGBTİ Üyelerini Uyarıyor

Son yılların hiç elbet en tanınan uygulamalarından biri olan Tinder, dünya çapında 5 milyondan fazla kullanıcıya mesken sahipliği yapıyor. Geçtiğimiz günlerde Tinder, LGBTİ üyelerine (Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Trans, İnterseks) karşı ayrımcılık yapan ülkelerde karşılaşabilecekleri olumsuz durumlara karşı korunmalarını amaçlayan bir özellik duyurmuştu.

Eş cinselliğin hata olarak kabul edildiği ülkelere seyahat eden LGBTİ üyelerini, karşılaşabilecekleri tehlikelere karşı “Traveler Alert” (Gezgin Uyarısı) isimli yeni bir bilhassa uyaracağını duyuran Tinder; bu kullanıcılara isterlerse profillerini, cinsel yönelimlerini ve cinsiyet kimliklerini bâtın tutma imkânı da verecek.

Tinder, bu özelliği hayata geçirebilmek içinse Memleketler arası Lezbiyen, Eş cinsel, Biseksüel, Trans ve Interseks Derneği (ILGA) ile işbirliği yaptı. ILGA’ya nazaran eş cinselliği kabahat kabul eden tam 70 ülke bulunuyor. Tinder kullanıcıları, bu ülkelere girdiklerinde ikaz iletisi alacak. Ayrıyeten Tinder Passport özelliğini kullanarak o ülkelerde yaşayan birisiyle eşleşen bireylere de tıpkı ihtar gösterilecek.

Geçen hafta başlatılan bu güvenlik ihtarları, birinci başta Türkiye’de görülmemişti ancak şu anda ülkemizdeki LGBTİ üyeleri, bu ikaz iletisiyle karşılaşıyorlar. Uygulama, pozisyon tabanlı çalıştığı için sizin hangi ülkede olduğunuzu biliyor ve o ülkenin eş cinsellere bakış açısına nazaran LGBTİ üyelerini uyarıyor.

Uyarıda yer alan söz ise şöyle: “Bulunduğun coğrafik pozisyona nazaran LGBTQ topluluklarının cezalandırılabileceği bir yerdesin. Yeterli vakit geçirmeni çok istesek de güvenliğin bizim için en değerli mevzu. Lütfen yeni eşleşmeler yakalarken ve tanımadığın beşerlerle buluşurken her zamankinden daha fazla dikkatli ol.”

Başa dön tuşu