Telkoder, Türkiye’nin Fiber Haritasını Çıkarttı

Telkoder olarak da bilinen Özgür Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği, Tükiye'nin fiber internet haritasını oluşturdu. Oluşturulan harita, ülkemizin fiber altyapı konusunda önemli bir yatırım yapması gerektiğini ortaya çıkardı.

5G teknolojisinin hayatımıza girmesine kısa bir müddet kala Türkiye'nin fiber altyapı konusunda ne durumda olduğunu gösteren bu çalışmanın sonuçları, ne yazık ki beklentilerin gerisinde kaldı. Yapılan çalışma ülkemizin 5G teknolojileri kadar, fiber altyapı konusunda da çalışması gerektiğini gösteriyor.

Telkoder'in, TÜİK ve BTK'dan aldığı bilgilerle oluşturduğu haritaya nazaran ülkemizde 355.028 kilometre uzunluğunda fiber altyapı bulunuyor. Bu altyapınınsa 157.068 kilometresi kentlerde kullanılıyor. 

Şehirlerdeki fiber altyapı miktarınıda haritalayan Telkoder, Türkiye'nin en büyük kentleriyle ilgili çarpıcı sonuçlara ulaştı. Telkoder'in çalışmalarına nazaran İstanbul'da kişi başına yalnızca 3.1 metre (İstanbul'un toplam fiber altyapı uzunluğu 47.421 kilometre), Ankara'da kişi başına 4.3 metre (Ankaranın toplam fiber altyapı uzunluğu 23.678 kilometre) ve İzmir'de ise kişi başına yalnızca 4 metre fiber altyapı (İzmir'in roplam fiber altyapı uzunluğu 17.626 kilometre) düşüyor. Bu sonuçlar, dünyanın en düzgün internet altyapılarından bir adedine sahip olan Stocholm ile kıyaslandığı vakit ortaya önemli bir tablo çıkıyor. Stocholm'de kişi başına düşen fiber altyapı uzunluğunun 700 metre olduğu düşünüldüğünde, Türkiye'nin fiber altyapısının yaklaşık olarak 200 kat artması gerektiği sonucuna ulaşılıyor.

Bazı kentlerdeki fiber altyapı oranı ise şöyle;

  • Antalya: 11.166 kilometre fiber altyapı bulunuyor ve kişi başına düşen uzunluk 4.6 metre.
  • Konya: 9.057 kilometre altyapı buluyor. Kişi başına düşen uzunluk ise 4.1 metre.
  • Adana: 8.235 kilometrelik altyapıya karşılık olarak kişi başına 3.7 metre fiber altyapı düşüyor.
  • Bursa: 9.959 kilometre altyapının bulunduğu Bursa'da kişi başı 3.3 metre fiber altyapı düşüyor.
  • Şanlıurfa: 4.406 kilometre altyapının bulunduğu kentte, kişi başına yalnızca 2.1 metre fiber altyapı düşüyor.

Türkiye'nin fiber altyapı haritasını çıkaran Telkoder, ülkemizi OECD datalarıyla de kıyaslıyor. Buna nazaran;

  • Ev halkı fiber yaygınlık oranı Avrupa ülkelerinde ortalama yüzde 13.9'ken, Türkiye'de ise yüzde 10.8.
  • OECD ülkelerinin internet suratı ortalaması 15.3 Mbps'yken Türkiye'nin ortalama internet suratı ise 7.6 Mbps.
  • OECD ülkelerinde 100 kişi için abonelik oranı 30.6'yken Türkiye'de bu oran 16.03.

Açıklanan datalar, ülkemizin fiber altyapı konusunda önemli çalışmalar yürütmesinin gerekli olduğunu gözler önüne seriyor. 

Başa dön tuşu