Tesla’dan yeni atak! Gizli proje ortaya çıktı

Elektrikli araba devi Tesla, yeni gelişmelerle gündeme gelmeye devam ediyor. Şirket, Nevada’da inşa edeceği yarı kamyonu Tesla Semi’nin, milyar dolarlık Nevada üretim tesisini duyurmaya hazırlanıyor. Nevada Valisi Joe Lombardo, planı açıklamak için Elon Musk ve grubuna katılacak.

Elektrikli arabalarıyla öne çıkan Tesla bu kere elektrikli tırı Semi, ile isminden kelam ettiriyor. Ortaya çıkan son haberlere nazaran Tesla, Kuzey Nevada’da 3,5 milyar dolarlık gelişmiş yarı fabrika planını açıklayacak. Yeni fabrika, salı günü Giga Nevada’da düzenlenecek bir aktiflik sırasında Nevada Valisi Joe Lombardo’nun da iştirakiyle duyurulacak.

Tesla Semi, şu anda PepsiCo’ya sonlu sayıda teslim edildi. Lakin bu yeni fabrikayla birlikte Semi’nin duracağı yer değişmek üzere. Vali Lombardo, yaptığı konuşmada Elon Musk ve Tesla grubu katılmayı dört gözle beklediğini belirtti. Yeni fabrikayla birlikte Tesla’nın sırf Semi’ye ve onu çalıştırmak için gerekli olan pillere odaklanacağı argüman ediliyor.

Ne vakit açılacağı merak konusu

Duyuruda inşaatın ne vakit başlayacağı, fabrikanın ne kadar üretim yapacağı ve ne vakit tamamlanacağıyla ilgili bilgilere de yer verilmesi beklentiler ortasında.

Tesla şimdiye kadar Tesla Semi Nevada projesini zımnî tutmayı başardı. Tesla’nın geçtiğimiz ay Meksika’da yeni bir fabrika duyurmaya hazırlandığına dair birçok söylenti yer alıyordu. Lakin Nevada’daki fabrikayla ilgili rastgele bir sızıntı yok.

Elektrikli araba devi Tesla Semi, çıktığı andan beri şaşırtan bir kıymete sahip. Bu nedenle seri üretildiği takdirde epey tesirli olacağı tez ediliyor. Bu tesirler ortasında etraf için güzel olacağı ve ekonomik olarak da uygun biçimde karşımıza çıkacağı kanıları yer alıyor.

Başa dön tuşu