Kimsenin kullanıyorum diyemediği TikTok rekor kırdı!

Sosyal medyanın en genç üyelerinden biri olan TikTok kısa mühlet içerisinde muazzam bir muvaffakiyete imza attı. Çin merkezli uygulama koronavirüs periyodunda Android platformunda 1 milyar indirmeyi de geride bıraktı. Muhtemelen bu sayıya iOS’i de dahil ettiğimizde sayı 1.5 milyarı rahatlıkla bulacaktır.

Kimsenin kullanıyorum demediği TikTok rekor kırdı!

Bilindiği üzere TikTok kullanıcılara 3 saniye ile 15 saniye aralığında kısa görüntüler üretme imkanı sunuyor. Bu görüntülerde art plandaki sesler ile senkronize olarak farklı görüntüler ortaya çıkarabiliyorsunuz.

Özellikle Türkiye’de TikTok’a karşı bir ön yargı mevcut. Uygulama geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olsa da kimse TikTok kullanıyorum demiyor.

Dünyada ise durum biraz daha farklı. Bilhassa Avrupa ve Amerika’da TikTok’un epey geniş kitlelere hitap ettiği biliniyor. Esasen ABD bu yüzden uygulamanın ordu içerisindeki işçi tarafından kullanılmasını yasaklamıştı. Zira Amerika hükümeti TikTok’un şahsî dataları Çin hükümeti ile paylaştığını düşünüyor.

Bu fikirlerinde çok da haksız sayılmazlar. Zira Çin İnternet Güvenlik Yasası uyarında uygulama üreticileri Çin hükümeti ile data paylaşmak zorundalar. Esasen Çin’in kendine has sosyal medya ağını kurmasında bu katı kuralların çok büyük bir hissesi olduğu söylenebilir.

Sonuç olarak TikTok insanların konuta kapandıkları devirde yeni bir mil taşını daha geride bıraktı. Görünen o ki bu uygulamayı hiç kimse kullanmıyor olsa bile muhakkak birileri kullanıyor.

Başa dön tuşu