Çeşitli Sebeplerle İnternetini Kapatan 12 Ülke

İnternet erişimi, artık insanların en temel gereksinimlerinden bir tanesi haline geldi. Bankacılık süreçlerinden müzik dinlemeye kadar artık birçok süreç ve muhtaçlık internet vasıtasıyla halledilebiliyor. Fakat internetin bu gücüne karşın ya da internetin bu gücü yüzünden geçtiğimiz sene 25 ülkede toplam 196 sefer internet kontağı çeşitli sebeplerle koptu. 196 internet kesintisinin 134’ü Hindistan’da gerçekleşti.

İşte çeşitli sebeplerle büyük ölçekte internet irtibatı kesilen ülkeler:

ABD: Mirai saldırısı

21 Ekim 2016 yılında, ülkenin doğu kıyı şeridinin neredeyse tamamında internet teması sorunu yaşanmıştı. Sorunun sebebi ise Mirai botnetten (çok sayıda bilgisayarın bir IP’ye saldırması) gelen çok büyük bir DDoS atağıydı.

Etiyopya: Başarısız darbe girişimi

Bu yılın haziran ayının ortalarında Etiyopya’da, Başbakan Abiy Ahmed ve Amhara Bölgesel Hükümeti’ne karşı başarısız bir darbe teşebbüsünde bulunuldu. Bu olaydan sonra ülke genelinde internet teması kesildi. Netblocks’a nazaran, interneti kimin kestiği belirli değil.

İnguşetya Cumhuriyeti, Rusya: Çeçenistan ile hudut sorunları

Ekim 2018’de, İnguşetya Cumhuriyeti ile Çeçenistan hududunu belirleyen yeni muahede sonrası büyük ölçekli şovlar yaşandı. Rus hükümeti, şovlar durulana kadar iki haftalığına internet irtibatını kesti.

Moritanya: İnternetin büsbütün kapatılması

Netblocks’a nazaran Moritanya’da 25 Haziran 2019’da neredeyse internetin tamamı kesildi. Saudi Gazette’ye nazaran, ülkede ulusal seçimin sonuçları bekleniyordu. Lakin hükümet partisinin adayı Mohamed Ould Ghazouani, oylar sayılmadan zaferini ilan etti ve polis muhalif parti üyelerini tutuklamaya başladı.

Sudan: İnterneti “daraltmak”

Netblocks’a nazaran, Haziran 2018’de hükümet ülkedeki interneti günler boyunca “daraltmaya” başladı. Teknik olarak internet servisleri çevrim içi olsa da büyük ağların kapasiteleri azaltıldı ve ülkede yaşayanların büyük bir çoğunluğu internete erişemedi. Savlara nazaran, internet erişiminin kesilmesi ülkedeki demokrasi isteyen 100 kişinin öldürülmesi tarihleriyle de kesişiyor.

Çad: Bir yıl boyunca kesilen internet

CNN’de yer alan habere nazaran Çadlılar, Facebook, Whatsapp, e-posta ya da Twitter üzere sitelere 365 gün boyunca erişemedi. İnsan hakları aktivistlerine nazaran Lider Idriss Bedy, iki rakip kabilenin ortasındaki şiddeti bastırmak için internete erişimi kapattı.

Venezuela: Lider Maduro, rakibi konuşurken interneti kesti

Ocak 2019’da Venezuela’da, büyük toplumsal medya sitelerine erişimde sıkıntılar yaşandı. Daha sonra ise tüm internet kesildi. Bu kesinti, muhalefet başkanı Juan Guaido’nun Maduro’ya karşı protesto daveti yaptığı sırada gerçekleşti.

Zimbabve: Protestolar sonrası internet kesintisi

Ocak ayında, yükselen akaryakıt fiyatlarına karşı yapılan protestolar sırasında sekiz kişinin hayatını kaybetmesi sonrası ülkede internet kesildi.

Liberya: İngiliz hacker

2016 yılında Daniel Kaye, Mirai #14 isminde bir botnet oluşturdu ve ülkenin en büyük internet sağlayıcısı olan Lonestar’a DDoS saldırısı gerçekleştirdi. Lakin atak o kadar şiddetliydi ki 24 saat boyunca ülkedeki tüm internette bir sıkışıklık yaşandı.

Lonestar’ın rakip firması Cellcom tarafından tutulduğu ortaya çıkan Kaye, Ocak 2019’da, Britanya’da 32 aylık mahpus cezasına çarptırıldı.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti: Ulusal seçimler sonrası kesilen internet

Başkan Joseph Kabila, 17 yıldır bulunduğu makamdan istifa etti ve hükümeti başkanlık için Aralık 2018’de bir seçim düzenledi. Lakin seçimden bir gün sonra ülkedeki 3 büyük kent olan Kinşasa, Goma ve Lubumbashi’de internet kesintisi yaşandı. Muhalefet partisi adayı, zaferlerinin medyada yer almasını engellemek için yapıldığını argüman etti.

Kazakistan: Muhalefet lideri

Access Now’da yer alan bilgiye nazaran, “Mart 2018’den bu yana, muhalefet partisi Democratic Choise of Kazakhstan başkanı Mukhtar Ablyazov ne vakit konuşma yapsa, ülke yetkilileri interneti daraltıyor.”

Hindistan: 134 internet kesintisi

İnternet kesintisi konusunda rekoru elinde bulunduran Hindistan, Kashmir üzere bölgelerde tam 134 sefer interneti kesti. Otoritelerin bu kesintiyi yapmasının sebebi Whatsapp üzere uygulamalarla şiddetin yayılmasını önlemek.

Başa dön tuşu