TikTok için yolun sonu gelebilir! Bu sefer iş ciddi!

Soruşturmalar AB vatandaşlarının verilerinin Çin’e aktarılması ve reşit olmayanları hedef alan reklamlarla ilgili. Müfettişler, TikTok’un Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) gereksinimlerini karşıladığından emin olmak istiyor.

Ursula von der Leyden, ABD Federal İletişim Komiseri Brendan Carr tarafından paylaşılan bir mektupta, “Uluslararası veri aktarımları da dahil olmak üzere TikTok’un veri uygulamaları, devam eden birkaç davanın konusudur. Bu, İrlanda Veri Koruma Komisyonu tarafından TikTok’un Çin’e veri aktarımı ve reşit olmayan kişilerin verilerinin işlenmesi dahil olmak üzere çeşitli GDPR gerekliliklerine uygunluğu hakkında yürütülen bir soruşturma ve Hollanda mahkemeleri nezdindeki davalar, özellikle Çin’e yapılan veri transferlerini ve reşit olmayanları hedef alan hedefli reklamcılıkla ilgili uygulamaları konu alıyor.” dedi.

Uygulamanın veri işleme biçimi aslında zaten bir süredir AB’nin gündemindeydi. Bu yılın başlarında TikTok, uygulamayı AB tüketici kurallarını ihlal etmekle suçlayan bir şikayetin ardından reklamlar ve markalı içerikle ilgili belirli politikaları uygulamayı kabul etti.

TikTok için yolun sonu gelebilir! Bu sefer iş ciddi!

Elbette TikTok, gizlilik ve güvenlik uygulamaları nedeniyle Atlantik’in diğer tarafında da zor durumda. Geçen ay TikTok, ana şirketi ByteDance için Çin merkezli işçilerin uygulama aracılığıyla bazı ABD vatandaşlarının konumlarını takip etmeyi planladıklarına dair haberleri yalanlamıştı.

TikTok, Çin’in uygulamayı Amerikan vatandaşlarına karşı potansiyel olarak kullanmasından endişe duyan yetkilileri yatıştırmak amacıyla ABD kullanıcıları hakkında tuttuğu verileri ülkedeki Oracle veri merkezlerine taşıyor. Ağustos ayında, Oracle’ın Çin müdahalesine maruz kalmadığından emin olmak için TikTok’un içerik denetleme sistemlerini ve algoritmalarını gözden geçirdiği ortaya çıktı.

FCC’nin kıdemli Cumhuriyetçi komiseri Carr, bu ay TikTok’un ABD’de yasaklanması gerektiğini söyledi. Carr daha önce de Apple ve Google’ı TikTok’u uygulama mağazalarından kaldırmaya çağırmıştı.

Başa dön tuşu