Webtekno Takipçileri, YouTube Premium’u Değerlendirdi

Her yanımızın fiyatlı servis olduğu günümüzde, Türkiye’de yeni bir isim daha bizleri karşıladı. YouTube’un fiyatlı sürümü olan YouTube Premium, geçtiğimiz hafta Türkiye’de hizmete girdi. Birinci 3 ay fiyatsız ve sonrasında asgarî 16,99 TL aylık ödeme talep eden servis, reklamsız ve onlarca fiyatsız içeriğe sahip bir kütüphane sunuyor.

YouTube Premium’un en çok öne çıkan özelliği ise YouTube Music. Çünkü Spotify üzere önemli rakiplerinden çok daha güçlü ve geniş bir arşivi bulunan Music platformunda bulamayacağınız müzik yok. Yalnızca Music abonesi olmanın bedeli de Spotify ile birebir seviyede. Aylık 13,99 TL. Yani YouTube Premium’un en büyük kesimi Music ve yalnızca 3 TL farkla özel içeriklere, reklamsız YouTube’a erşime talihi var.

Geçtiğimiz hafta ise mevzu hakkında sizlerin görüşünü almak için bir anket başlattık. Hafta sonu boyunca iştirake açık olan ankete 2654 okuyucumuz oy verdi:

Soru: YouTube Premium para harcamaya kıymet mi?

  • Hayır, değmez. Çok eksiği var: %74
  • Evet, paha. Olumlu istikametleri benim için kâfi: %26

Aslında tablo ortada ve lafı çok uzatmaya gerek yok. YouTube Premium’un en büyük ıstırabı, en azından şimdilik, Premium olduğunu hissettirememesi. Temel olarak standart YouTube’un üzerinde bir ek paket üzere gözüken servis, reklamsız olması ve art planda oynatma yapmaya müsaade vermesi dışında bir argüman sunmuyor. Bu nedenle kullanıcılara fiyatsız sürümden farkını net formda hissettiremiyor. Haliyle bu eksiklik anket sonuçlarına da yansıyor.

Şu an için YouTube Premium’a dahil olan Youtube Originals konusunda da elimiz boş. Yani en büyük argüman olarak gözüken özel içerikler konusunda da YouTube, Türkiye’de zayıf. Vakitle yapılacak yenileştirmeler ve üretilen özel içerikler bu durumu değiştirebilir. O vakit geldiğinde ise YouTube Türkiye’nin pazarlamaya çok fazla yatırım yapması gerekecek.

Başa dön tuşu